Shpetim Zinxhiria

Shqiptarët punojnë 200 orë në vit më shumë se europianët dhe paguhen më keq se të gjithë

Mesatarisht, punonjësit me orar të plotë në Bashkimin Evropian (BE) punuan 38 orë në javë në 2016, sipas të dhënave të janë publikuar sot nga institute...

Në Shqipëri, një në katër është pensionist

Numri i pensionistëve arriti në 635,700 persona vitin e kaluar sipas të dhënave zyrtare të Institutit të Sigurimeve Shoqërorë. Në skemë janë shtuar 14 mijë e...

VIDEO/ Ministri holandez në terren kundër emigrantëve të paligjshëm. Mesazh Shqipërisë

HOLANDË- Emigrimi i paligjshëm është kthyer në një problem serioz për vendet e Bashkimit Europian. Ligjvënësit holandezë kanë nisur një fushatë të gjërë...

Greqi/ Tre kufoma u gjetën në më pak se 24 orë në plazhet e Rodosit

Pas trupit të njeriut të gjetur të shtunën pasdite (6/4) mes Afandou dhe Kolymbia, ku mendohet te jete emigrant pasi ne xhepin e tij ju gjet nje kartë telefoni...

Pasaportat të reja pa “ shënjën” e Bashkimit Europian nxorri Britania

  Britanikët kishin paralajmëruar në shtator të vitit të kaluar se pasaporta blu do të zevendësohej me atë ngjyrë të kuqe të errët pa shenjën e...

Greqi/ Në pranga një 20 vjeçar shqiptar për pornografinë e fëmijëve nëpërmjet internetit

Një 20-vjeçar shqiptar u arrestua nga Prokuroria Elektronike për Krime Elektronike, akuzuar për pornografi dhe përfaqësime pornografike të të miturve,...

Aksident në Itali, humbin jetën dy shqiptarë

Një aksident rrugor natën e kaluar në përgjatë autostradës A14 në pjesën midis Molfetta dhe Bitonto në zonën e Barit në Itali, ia ka marrë jetën dy të...

Shteti shqiptar akordon pension 5 euro familjes së viktimës me 5 fëmijë, qe u gjet i vdekur në burgun e Greqisë

Një ngjarrje që ka nddhur shkurtin e 2018, një ngjarrje që tregon me të vertetë fytyrën e pamëshirshme te shtetit shqiptar përball fatkeqësive që ndodhin në...

Greqi / Ambasada Shqiptare hesht për 26 vrasje dhe vdekje ne burgjet greke në dy vitet e fundit. (lista dhe emrat)

Shqiptarët e vrarë nuk duhen parë si jashtëtokësor apo si numra shifror nga shteti shqiptar, një shtet që për çudi po hesht, në një kohë kur OKB-ja i ka...

Greqi/ Përgjigja e Ministrisë se Drejtesisë për Videon në burgun Korydallos

Brenda 24 orëve nga publikimi i turpshëm i videos ka reaguar sot me një deklaratë, Ministria e Drejtësisë që nga ana e saj po komenton me zemërim publikimin e...