Category: Aktualitet

Kisha Orthodhokse e Shqipërisë: Markun s’e njohin si klerik

At Nikollë Marku kërkon hetim të Janullatos edhe për pastrim parash. Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë ka reaguar pas akuzave të ngritura nga Nikolla...

“The Guardian”: Rritet numri i fëmijëve shqiptarë të trafikuar

Endri Farka / Një sistem i ri për mbrojtjen e fëmijëve të trafikuar tregon se ka pasur një rritje alarmante në numrin e fëmijëve shqiptarë të detyruar të...

Komisioneri Avramopulos: “Nuk duhet të lidhim refugjatët me terroristët”

Kështu ka deklaruar në Intervistë dhënë  për BBC gazetarit Stephen Sackur, Komisioneri i Bashkimit Evropian për Migrim zoti Dimitris Avramopulos. “Migrimi...

AK: Prenga një peshk i vogël, rreth peshkaqenit Rama

Kryetari i Aleancës KuqeZi Kreshnik Spahiu ka deklaruar se problemi Shqipërisë nuk është Prenga i vogël, por Kryegardiani pa pranga, duke iu referuar...

E shpallën në kërkim ka marrë arratinë

Rastësi? Një strategji që i shkon përshtat më shumë se kurrë politikës në Shqipëri, përball një drejtësie të përgjumur që pas 25 vitesh demokraci ka...

Që e shkuara të mos mbisundoj të sotmen dhe të pengoj të ardhmen.

Doc. Arben MALAJ   /  Debati për ngjarjen në Himarë nuk duhet të ushqej rritjen e toneve me nuanca nacionaliste apo fetare. Disa momente që e shkuara të mos...

Shqiptarët, azilkërkuesit më të mëdhenj në Gjermani

Ministria e Brendshme në Gjermani thotë se gjatë 7-mujorit të parë nga Shqipëria janë paraqitur 29 mijë e 300 persona që kërkojnë azil. Edhe nga Kosova...

Minierat, galeritë e vdekjes

Shpetim ZINXHIRIA /  Sot në përgjithësi minierat kanë nevojë për një shkundje totale, ku forca e shtetit të detyrojë këdo për të zbatuar ligjin, si dhe...

Fushata, pushteti i parasë…

Dita e fundit e fushatës elektoriale ka ulur perden e skenarit për zgjedhje të ndershme, perde e cila tregoi edhe njëherë se vota është në duart e pushtetit të...

Optika dhe vizioni i shkrimtarit

KRISTAQ F. SHABANI  –  Njeriu i fjalës mund të bëjë atë që nuk mund ta bëjnë “grupime”, pasi fjala e tij ka efekt veprues dhe vetëveprues.  (Meqë...