Category: Emigracioni

Milioneri që dëshiron t’u bëjë një shtet refugjatëve

Një milioner nga San Francisko kohët e fundit ka propozuar një zgjidhje të diskutueshëm ndaj krizës së refugjatëve: krijimi i një vend i ri, i cili do të...

Për ty që kërkon azil në Suedi

Kohët e fundit shumë shqiptarë janë dyndyr në Suedi me shpresë për të marrë azil, por ata janë zhgënjyer pasi çdo vend  zbaton regullat dhe ligjin sipas...

Eksodi 2015: Shqiptarët për muajin qershor të dytët në botë

Çdo ditë rritet numri i azilkërkuesve Shqiptar në Gjermani, duke arritur një një rekord për muajin qershor, duke u renditur të dytit në botë. Një rekord që...

Shqiptarët për mbijetesë në rrugët e Suedisë

Nga Urim Gjata /  Varfëria ekstreme në Shqipëri, aq sa edhe kriza në Greqi po mbush gjithnjë e më  shumë me shqiptarë rrugët e Stokolmit, të cilët...

Kriza prek emigrantët, Ekspertët: Qeveria masa për emigrantët që do kthehen duarbosh nga Greqia

Aurora Sulçe / Ekspertët e ekonomisë parashikojnë se të parët që do të preken nga përshkallëzimi i krizës ekonomike në Greqi pas rezultatit të referendumit...

Sot! Dita Botërore e Refugjatëve: Komuniteti Shqiptar hesht !

Bota përball kësaj dite është verbuar aq sa nuk shikon se çfarë po bëhet përreth saj. Refugjatët kujtohen vetëm një herë në vit kur vjen 20 Qershori, dita e...

OKB: Rekord, 60 milionë refugjatë për 2014

Një numër rekord i refugjatëve është regjistruar pas konflikteve të shumta në botë ka arritur një nivel prej 60 milionë njerëz për vitin 2014, thotë raporti...

Kisha Greke: “Emigrantët janë bërë pirg si dele për therje

ATHINË  –  Një reagim i ashpër ka ardhur këtë radhë nga vetë kryepeshkopi  i Kishës Ortodokse të Greqisë, Z. Hieronymos. “Jetët e emigrantëve...

Evropa – Kështjellë, “sulm” ndaj Tokës së mjerë

Trajtimi i emigrantëve dhe refugjatëve si “armik pushtues” është bërë paturpësisht  ideologjia më dominuese nga Evropa, që nga ana e saj po zgjeron...

Emigrantët familjarëve: Mos votoni në 21 Qershor

Sa vjen dhe po ndihet pakënaqësia dhe një indinjimi në një pjesë të emigracionit shqiptar në Greqi ndaj qeverisë aktuale e cila gjatë fushatës elektoriale nuk...