Category: Emigracioni

Samiti i Diasporës, Besim Mero: U bëj thirrje shoqatave të mos lejojmë të kalojë kjo padrejtësi

Lidhur me këto padrejtësi ka reaguar në facebook edhe një nga drejtuesit e strukturës së Partisë Socialiste në Athinë, duke u bërë thirrje shoqatave për të...

Samiti i Diasporës, FSHSHG : Shprehim indinjatë për mos respektim të përfaqësisë së ligjshme të Komunitetit Shqiptar në Greqi

Mbrëmë në orën 19.00 është mbledhur Federata e shoqatave Shqiptare në Greqi, si dhe Unioni i Shoqatave Shqiptare lidhur për mos përfaqësimin në Samitin e...

Eda Gemi, kushërira e Ramës gjunjëzon emigracionin në Greqi

    Samiti i Diasporës, kushëria e Ramës përfaqëson emigracionin në Greqi. Edhe pse nuk ka të bëjë fare me emigracioni, duke mos patur asnjë kontakt...

Samiti i Diasporës, a do ketë autokritikë për zhgënjimin e emigrantëve ?!

  Focus News  / Një pyetje që pritet të marrë përgjigjen është se, kush i zgjodhi përfaqësuesit dhe si u zgjodhën, kë përfaqësojnë këta në...

Greqi, shteti shqiptar pengesë për mësimin e gjuhës shqipe.

Mësuesit dhe nxënësit e shkollës “Naim Frashëri” në qytetin Patra në Greqi i kërkojnë shtetit shqiptar pajisjen me tekste mësimore. Janë këta mësues...

Rindërtohet muri i Gjermanisë në Mynih, për të ndarë vendasit nga refugjatë

Kujtimet e së kaluarës u zgjuan përsëri në ndërtimin e një muri në Mynih, për të ndarë vendasit nga refugjatët. Në të vërtetë, mur i bërë në Mynih,...

Ndocaj me partinë e tij edhe në Greqi

    Kjo është konfirmuar edhe nga burimet pranë stafit të kësaj strukture. Siç dihet në Itali ish deputeti i PS z. Eduartz Ndocaj ka themeluar një...

Emigracioni dhe nevoja e një subjekti politik

Alban DACI  /  Partitë politikë themelohen nga njerëz që kanë interesa të përbashkëta, kauza të përbashkëta dhe motivim qytetar dhe në shërbim të vendit....

Na kanë hequr të drejtën e votës, e drejta themelore e njeriut.

  Abas GOXHAJ / Dhe në qoftëse ne do heshtim, do të flasin rrugët, dyert e ambasadës Shqiptare në Athinë, pllakat e tortuarëve, vapa, shiu, breshëri dhe...

Është koha që emigrantët të kenë partinë e tyre

Alban DACI / Në politikën shqiptare ka tre mënyrë ekzistence. E para është të jesh vasal. Kjo do të thotë se prania jote nuk është asgjë, nuk peshon asgjë....