Category: Emigracioni

Sa – Miti i Diasporës

Fredi S. MËRKURI  /  Sa…! Emigrant, flitet për ty, por pa ty e ti s’ke gojë. Rreth teje qysh nga 90′ e deri tani një mit i vërtetë ngrihet, por që...

Incidenti, a do të ndëshkohet dikush nga MPJ?

Focus News / Nga dita në ditë zbulohen prapaskenat e ndalimit e dy shoferave të këtij dikasteri, një dikaster që për paaftësi profesionale ka krijuar incidentin...

Samiti i Diasporës pa Diasporë

Keze Kozeta Zylo   /    Bashkimi është një nga fjalët më kuptimplote dhe më të rëndësishme për Kombin tim, por në se nuk e zbatojmë në praktikë kjo...

Samiti i Diasporës, Besim Mero: U bëj thirrje shoqatave të mos lejojmë të kalojë kjo padrejtësi

Lidhur me këto padrejtësi ka reaguar në facebook edhe një nga drejtuesit e strukturës së Partisë Socialiste në Athinë, duke u bërë thirrje shoqatave për të...

Samiti i Diasporës, FSHSHG : Shprehim indinjatë për mos respektim të përfaqësisë së ligjshme të Komunitetit Shqiptar në Greqi

Mbrëmë në orën 19.00 është mbledhur Federata e shoqatave Shqiptare në Greqi, si dhe Unioni i Shoqatave Shqiptare lidhur për mos përfaqësimin në Samitin e...

Eda Gemi, kushërira e Ramës gjunjëzon emigracionin në Greqi

    Samiti i Diasporës, kushëria e Ramës përfaqëson emigracionin në Greqi. Edhe pse nuk ka të bëjë fare me emigracioni, duke mos patur asnjë kontakt...

Samiti i Diasporës, a do ketë autokritikë për zhgënjimin e emigrantëve ?!

  Focus News  / Një pyetje që pritet të marrë përgjigjen është se, kush i zgjodhi përfaqësuesit dhe si u zgjodhën, kë përfaqësojnë këta në...

Greqi, shteti shqiptar pengesë për mësimin e gjuhës shqipe.

Mësuesit dhe nxënësit e shkollës “Naim Frashëri” në qytetin Patra në Greqi i kërkojnë shtetit shqiptar pajisjen me tekste mësimore. Janë këta mësues...

Rindërtohet muri i Gjermanisë në Mynih, për të ndarë vendasit nga refugjatë

Kujtimet e së kaluarës u zgjuan përsëri në ndërtimin e një muri në Mynih, për të ndarë vendasit nga refugjatët. Në të vërtetë, mur i bërë në Mynih,...

Ndocaj me partinë e tij edhe në Greqi

    Kjo është konfirmuar edhe nga burimet pranë stafit të kësaj strukture. Siç dihet në Itali ish deputeti i PS z. Eduartz Ndocaj ka themeluar një...