Category: Emigracioni

Me mirënjohje për të gjithë emigrantët shqiptarë

DR. VANGJEL TAVO – Kur flitet për atdheun çdokush mundohet të tregojë se sa shumë ka bërë për të. Por, askush nuk ka kontribuar më shumë për vendin...

LSI ka qenë dhe do të jetë një avokate e vendosur për fitimin e realizimin e të drejtave të emigrantëve

 “Fitorja e LSI-së dhe “Aleancës për Shqipërinë Evropiane” jo vetëm do të garantojë rrotacionin e domosdoshëm të pushtetit dhe balancimin e pushteteve...

Arratiset nga burgu i Kassandrias, shqiptari i dënuar me 18 vjet heqje lirie

Forcat e policisë janë hedhur në kërkim  për të gjetur një shqiptar, i arratisur  sot ditën e mërkurë në mëngjes 9:30 nga qendra e paraburgimit të...

Luleshtrydhet e turpit. Plagosen me arme zjarri 32 emigrante

Greqia po nderton burgje te reja per emigrantet e paligjshem, por asnjëherë nuk ka ndertuar burgje për vrasësit e emigrantëve. Edhe një here tjetër luleshtrydhet...

Kthime masive në Kapshticë

Deri ditën e shtunë asnjë shtetas shqiptar me pashaportë biometrike nuk do mundet të kalojë në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës Shkak eshte bere instalimi...

Greqi: Neo-nazistët thirrje për të mbyllur shkollat shqipe

Foto: Anëtarët e partisë naziste në Greqi, “Agimi i Artë” Ekstremi i djathtë në  qytetin Kavala për herë të dytë here brenda një javë me...

Greqia i kthen Shqipërisë 99 shqiptarë!

Greqia nuk ka dashur të plotësoj numrin me tre shifra ( 100) për kthimin e shqiptarëve, por është mjaftuar me numrin karakteristike 99 persona. Por me gjithë...

Protesta: Emigrantët nuk janë “UFO” nuk erdhën nga një planet tjetër

Emigrantët edhe pse të pakët në numër në përgjithësi të mbështetur edhe nga disa  organizata të tjera vendase, përçuan qeverisë mesazhin se dhënia e...

Alket Rizai: Do arratisem deri në pikën e fundit të gjakut.

Disa ditë pas përpjekjes së dështuar për tu arratisur nga burgu i Malandrinos, i dënuari shqiptar Alket Rizai tregon nga burgu arsyet pse u përpoq të arratisej,...

Çfarë po ndodh me të burgosurit shqiptarë në Greqi?

Njeriu ndërtoi mure dhe vuri kangjella për njeriun, më shumë kjo i përshtatet vendit fqinj, që fatkeqësisht e ka kthyer vendin në burgje për shqiptarët. Në...