Category: Greqi

Greqi / Policia debon 745 shqiptar, qe nga fillimi i vitit ka kthyer 2.689 shqiptar

Me anen e nje njoftimi per shtyp nga policia greke me 5 maj te 2018, për trajtimin e migracionit të parregullt, per muajin prill te 2018 policia vendase ka kthyer per...

Tsipras: Greqia do të luajë një rol konstruktiv në zhvillimin e Ballkanit

Greqia gjithmonë do të luajë një rol konstruktiv për stabilitetin e Ballkanit, bashkëpunimin dhe perspektivën e rritjes “, tha Alexis Tsipras, në një post...

Mediat greke: Gjermania vendi qe coi ne kolaps Greqine, sot po zbaton nje plan te piste ne shpinen e saj

Lojrat e dyshimta të Gjermanisë në Egje – Duke luajtur në një pult të dyfishtë dhe duke mashtruar Greqine. Ndërsa shumë vende evropiane po i kthejnë...

Greqi/ Arratisen dy shqiptare te denuar per jete, per 6 vrasje

Mbreme jane arratisur dy shqiptare te cilet ne nje traget po transportoheshin per ne Pire Në një plan të organizuar, policia ia atribuon planin e shpëtimit të dy...

Greqi / Ulet papunësia ne 20.8% në shkurt te 2018

Papunësia në Greqi arriti në 20.8% në shkurt. Kjo shifër është zvogëluar me 1.8 pikë nga rishikimi i 22.6% në shkurt 2017, por është rritur, megjithëse pak,...

Greqia arreston nje eskavatorist turk, kaloi kufirin

Sot pasdite të mërkurën eshte arrestuar e një turk me nje mjet ekskavator pasi kaloi kufirin dhe hyri në territorin grek. Drejtuesi i mjetit eshte arrestuar...

Greqi / Pavlopulos – Erdoganit: Politikanët e mëdhenj i numërojnë fjalët e tyre

“Grekët si një popull dhe si një komb, duam të jetojmë me fqinjët tanë në mënyrë paqësore. Ne nuk kemi asgjë për të ndarë, por nuk do të japim...

Greqi / Burgim te perjeshem dy shqiptarve per grabitje dhe tentativ vrasje

Gjykata e Apelit ne qytetin Hanian ne ishullin e Kretes ka  dhene vendimin me burgim të përjetshëm për dy shqiptarë, të moshës 32 dhe 36 vjeç, të cilët u...

Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker neser do flase në Parlamentin grek

Në një seancë plenare të Parlamentit Grek, me një axhendë të posaçme, Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker do të flasë nesër, të enjten, më...

UNHCR : Më se 3,000 te mitur refugjatë të pashoqëruar në Greqi

Mbi 3,000 te mitur janë vlerësuar të jenë refugjatët të pashoqëruar në Greqi, sipas një sondazhi të kryer nga programi “Pas hapave të tyre”, i...