Category: Greqi

Qeveria Tsipras ul çmimin e energjise elektrike për familjet e varfera

Ndryshe nga qeveria shqiptare qe fut njerezit ne burg se nuk kane para ta paguajne energjine, vendi fqinje që nga muaji  prill ka hapur rrugën ne ndihmë sociale për...

Në Athinë, Karolos dhe Kamila

Vizita është planifikuar për në 9-10 maj dhe është vendosur me ftesë të Presidentit të Republikës Prokopis Pavlopulos, transmentojne mediat greke.Programi i...

Pavlopulos : Turqia i detyrohet respektimit të së drejtës ndërkombëtare

Për respektin e sinqertë dhe të gjithë të drejtën ndërkombëtare, pra Traktati i Lozanës dhe Traktati i Parisit i vitit 1974, të cilat janë absolutisht të...

SYRIZA partia ne pushtet: Denon vandalizmi racist dhe fashist në Gjimnazin e Chania, ku femijet e emigranteve shqiptar mesojne shqip

Një vandalizëm në Shkollën Fillore Eleftherios Venizelos në Chania, ku mësojnë mësime të gjuhës shqipe fëmijët emigrantë, njoftoi SYRIZA. Partia SYRIZA,...

Pranga dy shqiptarve për vrasjen në tentativë në Athinë

Dy shqiptarë të moshës 28 dhe 36-vjeç, u arrestuan nga policia greke për vrasjen në tentativë më 27 janar 2018, në zonën e Patisia në Athinë. Në veçanti,...

Vizitë zyrtare dy-ditore e Presidentit te Portugalisë në Athinë

Vizita zyrtare në Greqi zhvillohet të martën, 13 dhe të mërkurën, më 14 mars, nga presidenti portugez Marcello Rempello de Souza me ftesë të homologut të tij...

Termet 4.1 Richter ne Xania te Kretes

Ne Krete dridhje sizmike 4,1 Richter u regjistrua në orën 14:35 jashtë Gavdos, veçanërisht 60 km në zonën detare në jug të Palaiochora. Thellësia fokale...

Dhunime e terror në Peristeri: Dy shqiptarë përdhunuan për 12 orë bijën para nënës së saj

Tmerri ka ndodhur ne nje familje ne Peristeri te Athines. Policia ka beret e mundur te arrestoje sot ne mengjes një shqiptar, 25 vjeç i cili para rreth një vit me...

Pavlina Evro shembull i dipllomacise shqiptare ne Greqi

Nga: Anila Rezhda, shkrimtare / Pavlina Evro, atletja shqiptare që në 1984-rën do thyejë dhe mbajë deri më sot rekordin në 1500 m në Nicë, Francë, është...

Greqi, në pranga 13 shqiptarë baronë të drogës

Policia ka arrestuar sot ne mëngjes një grup kriminal prej 21 anëtarësh, nga keta 13 shqiptarë, katër grekë, dy Gjeorgjian, një moldav dhe një bullgar....