Category: Greqi

Papandreou : “Është shumë për të ardhur keq që BE nuk arriti të dërgojë mesazhin e duhur për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”

George Papandreou ish-kryeministri i Greqisë në komentin e tij mbi dështimin e BE për të arritur marrëveshje në Samitin për hapjen e negociatave të pranimit me...

Greqi/ Bie në pranga 56-vjeçari shqiptar

Ishte në pritje të urdhrit të arrestit për vjedhje dhe për raste të të tjera po për vjedhje. Liria e tij ka marrë fund sot në Fllorina. Në duart e policisë...

Greqi/ Trafikonin kokainë dhe kanabis nga Shqipëria, pesë shqiptarë në pranga dhe dy janë në kërkim

Në Selanik pesë shqiptarë janë arrestuar dhe dy të tjerë janë në kërkim për trafikim të lëndëve narkotike, raportojnë mediat vendase. Policia e këtij...

Reagon Papandreu me veton Francë-Hollandë për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore

Ish-kryeministri grek George Papandreou sot në një deklaratë ka shprehur pakënaqësi për “veton” e Francës dhe Hollandës në Këshillin e Punëve të...

Greqi/ Vrasësi i M. Zafiropulos në qeli me një cigare dhe një celular: “Kam lindur një vrasës, vrasës do të vdes “

I ashpër, i ftohtë si plumbi që preu fillin e jetës së Michalis Zafiropoulos, e përshkruan vrasësin shqiptar gazeta greke Real News” Vrasësi shqiptar Ibrahim...

OKB: 46.100 refugjatë erdhën në Greqi, 12.900 janë fëmijë dhe 2.100 prej tyre të pashoqëruar

46.100 refugjatë dhe emigrantë kanë mbritur në Greqi në nëntë muajt e parë të vitit 2019, një rritje prej 24% për periudhën përkatëse të vitit 2018,...

Greqi / Anëtarësimin e Shqipërisë në BE, Dendia: Të drejtat e minoritetit, kushti i Greqisë për negociatat

Në një intervistë për gazetën “Kathimerini” kryer nga gazetari Vasili Nedo, ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias pasi ka folur për raportet midis dy vendeve...

Vrasja e avokatit grek Zafiropulos: Prokurori deklaron fajtor Lekocajn, Brahimaj dhe Dulçe…

Prokurori Spiros Papas ka dhënë sot akuzën për vrasjen e Zafiropulos në tetor te 2017, tre shqiptarve duke thënë se: “Unë sugjeroj fajin e tyre pasi akuzohen...

Aksident me emigrantë në Selanik: Tre të vdekur dhe 12 te plagosur

Aksidenti ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në Lagadas, ku si pasojë e përplasjes se dy makinave ku janë lënduar 12 emigrantë dhe kanë gjetur vdekjen shoferi...

Mesazhi i ashpër i Varviciotis drejtuar Shqipërisë për respektimin e pakicave etnike greke

Është Zëvendës Ministri i Jashtëm M. Varvitsiotis duke folur në Kongresin e 12-të UNNED, I cili ka derguar vendit tone këtë mesazh lidhur me respektimin e te...