Category: Greqi

Greqia në grevë 24 orëshe

Focus News  /  Greqia sot është përfshirë sot nga një grevë 24 orëshe, organizuar nga Sindikatat, (GSEE dhe ADEDY ) si përgjigje ndaj politikave shtrënguese...

Ministri Kotzias: Zgjidhim problemet me Shqipërinë

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka deklaruar se Athina mbështet integrimin europian të Shqipërisë, por Tirana zyrtare, nga ana e saj duhet të përmbushë...

Tsipras: Oksigjen për Evropën fitorja e forcave progresive në Austri

Një përshëndetje e kryeministrit grek Tsipras me twitter dërguar presidentit të ri të Austrisë Alexander Van der Belen. “Fitorja e forcave progresive në...

Më shumë se 1,200 fëmijë refugjatë të pashoqëruar

Focus News /  Në Greqi më shumë se 1,200 fëmijë të pashoqëruar janë në listat e pritjes për të gjetur një vend mbrojtje, ndërsa nga gushti deri në tetor...

Samaras: Erdogan gjen dhe bën, Rama po na provokon…

 “Në të vërtetë, Erdogan kërcënon! Por mua nuk më shqetësojnë kërcënimet e Erdoganit, ai gjen dhe bën “! deklaron në gazetën “Bradini”...

Tërmeti në Peloponez

Greqi – Një tërmet i fortë, me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter tronditi mesditën e së premtes, në jug të Peloponezit. Sipas Institutit...

Greqi, sondazhi nxjerr opozitën me diference të madhe

Anketë e fundit tregon se hendeku me partinë kryesore dhe asaj opozitare  është e madhe, opozita ( Demokracia e Re) kryeson me 32%, krahasuar me  partinë qe...

Shpërthim në Athinë, një i vdekur dhe 5 të plagosur

Athinë – Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mëngjesin e së enjtes në qendër të Athinës, 1.5 km larg qendres Omomonia në brendësi në bodrumin e fast...

Tsipras : Lamtumirë Komandant!…

Kryeministri grek Aleksi Tsipras është një nga liderët e parë që ka reaguar pas vdekjes së Fidel Kastros, diktarorit të Kubës për 46 vite. Kryeministri grek ka...

Mitsotakis mesazh Shqipërisë: “Me Greqinë mos luani”

Focus News /  Nga qyteti i Janinës kreu i opozitës i ka dërguar një mesazh të qartë vendit fqinjë Shqipërisë, me shqetësimin në lidhje me çështjet...