Category: Greqi

Dy shqiptarë në pranga, plaçkitën ambasadorin maroken.

Më në fund, misteri i diplomacisë së vjedhjes së ambasadorit maroken Samir Addahre, i cili u vodh të dielën e kaluar u gjet. Bhet fjalë për dy shqiptarë të...

MPJ e Greqisë: Po ç’rrënjosni helenizmin në Himarë, qeveria e kapur nga krimi

Greqia ka reaguar sërish ndaj miratimit një javë më parë nga parlamenti shqiptar të ligjit për pakicat kombëtare në vend.  Ministria e Jashtme greke e quan...

70% e shqiptarëve të kthyer nga Greqia janë meshkuj

Më shumë se 70% e të kthyerve janë meshkuj.  Shumë familje kanë preferuar të kthehen gradualisht dhe burrat janë kthyer së pari në mënyrë që të...

Greqi, 25% e fëmijëve shqiptarë nën moshën 16-vjeç

Greqi, 25% e fëmijëve shqiptarë nën moshën 16-vjeç Plaket Shqipëria dhe rinohet Greqia. Pothuajse 25% e shqiptarëve në Greqi janë nën moshën 16 vjeç....

Mjekët të Botës: 72% të grave refugjate në Greqi nuk janë trajtuar fare

Shqetësues është raporti i Mjekëve të Botës për kujdesin e refugjatëve në Greqi.  72% e grave në Greqi gjatë tre viteve të fundit nuk janë trajtuar siç...

100,000 emigrantë shqiptarë kanë përfunduar arsimin e mesëm.

Focus News / Sipas raportit të fundit të paraqitur më 2016 nga Forumii Grek i Emigrantëve , rreth 100,000 emigrantë shqiptarë kanë përfunduar arsimin e mesëm,...

Greqi: shpërthejnë vendasit për mbajtjen e flamurit, është nxënese shqiptare

Vazhdojnë reagimet kur bëhet fjalë për raste të tilla, si rasti për përvjetorin e çlirimit të qytetit, që shorti i ra në një nxënese me origjine shqiptare,...

Ministri grek: Politikanët që nuk respektojnë të drejtat e pakicës greke nuk mund të mbajnë nënshtetësinë greke.

Edhe një herë në skenë pakënaqësia e qeverise fqinje lidhur me prishjet e shtëpive në Himarë, aq sa Ministri i Punëve të Jashtme Nikos Kotzias, thekson edhe...

Aksidenti tragjik në Greqi, fjalët e fundit të 22-vjeçarit shqiptar

Dy të rinj dhe një i moshuar kanë gjetur vdekjen në mënyrë tragjike pas një aksidenti të rëndë në rrugë, ndërsa një vajzë 18-vjeçare po lufton me jetën...

Greqi, prostitucioni “Made in Albania “, drejtohet nga një politikan shqiptar

Focus News / Na flasin dhe na bëjnë moral, aq sa na tregojnë dhe parimet demokratike se si duhet të zbatojmë ligjet ndërsa nga ana tjetër…Por… Sheshi...