Category: Greqi

Greqia kampione për shpenzimet qeveritare

Greqia bëhet vendi i tretë në eurozonë me përqindjen më të lartë të shpenzimeve publike si përqindje e PBB-së. Shpenzimet e qeverisë janë duke arritur në...

Greqi, edhe një 26-vjeçar humbet jetën në spital për faj të mjekëve

Një i afërm i familjes na  njoftoi me anën e telefonit se 26-vjeçari Dori Pepa nga fshati Kosovë e Madhe e Lushnjes ka humbur jetën në spitalin në Mikonë, por...

Greqia : Kontroll pronave, në mikrosop edhe emigrantët shqiptarë.

Në mikrosopin grek edhe emigrantët shqiptarë. Greqia po bën gjithçka për të filluar negociatat me kreditorët për fazën e dytë, në mënyrë që të...

Tërmet ne Athine

Sipas Institutit Gjeodinamik magnituda e tërmetit ishte 3.3 të shkallës Rihter, me epiqendër që gjendet në 29 km. në juglindje të Aeginas me thellësinë 5 km....

Greqia kthen 984 emigrantë shqiptar të paligjshëm

Operacioni “Fshesa” vazhdon. Çdo muaj Greqia i kthen Shqipërisë rreth 820 emigrantë në muaj. Me një komunikatë për mediat (5 shtator të 2016), policia greke...

Refugjatët, Presidenti Pavlopulos: “Evropa të rigjej rrugën e saj”

“Greqia ka mësuar me qëndrimin e refugjatit. Nëse kjo ka kuptim tani një globalizim në kohën tonë, kjo nuk është globalizimi ekonomik, por globalizimi i...

Ambasador Dervishi: Personalisht jam duke e ndjekur ! Zbarkojnë në Athinë Ministria e Jashtme dhe ajo e Drejtësisë

Ambasadori shqiptar në Athinë ka lënë pushimet në mes dhe i është kthyer punës për të ndjekur nga afër hetimet mbi vdekjen e shqiptarit, ndërsa...

Largohen 500.000 grekë për shkak të krizës!

Gati gjysmë milioni. Grekë u larguan nga vendi për shkak të krizës! Migrimi i tretë masiv në historinë moderne të përjetuar nga vendi, sipas të dhënave të...

Ja e verteta e Kallamarit gjigand 160 metra, i dyti rast brenda pak muajve!

Alarmi godet bregdetin e Kretës përsëri, pasi banorët kanë gjetur një kallamar në breg nga deti. Vetëm se nuk ishte një kallamar i zakonshëm pasi është 160...

Issue Publik : 56% e grekëve duan qendrimin në BE

Pyetjes nëse do të ishte nesër në referendum Greqia për të dalë nga nga BE,  56 % u përgjigjën se do të votonin në favor për të qendruar në BE, ndërsa...