Category: Greqi

Erdogani vizitë në Athinë më 7- 8 dhjetor

Me ftesë të Presidentit të Greqisë Prokopis Pavlopulos, më 7-8 dhjetor Presidenti turk Erdogan do të bëjë një vizitë në vendin fqinjë. Sipas të...

UNICEF : 1,800 të mitur jetojnë në kushtet të vështira në Greqi

Sipas UNICEF, 1.800 migrantë të mitur që jetojnë në kushte të vështira në Greqi për shkak të kushteve të mbipopulluara në qendrat e pritjes në ishujt e...

MPJ të Greqisë: Ndërhyrje në politikën e brendshme të vendit, deklarata e ambasadorit spanjoll

Si  një ndërhyrje në politikën e brendshme të vendit, e ka quajtur MPJ e Greqisë deklaratën e ambasadorit spanjoll dhënë në gazetën e përditëshme...

Përsërit sot Pavlopulos: Shqipëria “minon” qëndrimin në rrugën evropiane

Deklaron përsëri presidenti i Greqise ndaj Shqipërisë Greqia kërkon bashkëpunimin dhe perspektivat evropiane të fqinjëve të Ballkanit, por kjo gjithashtu...

Tragjedia: Vajza 5 vjeçare vdiq nga të ftohtit në Hot Spot të Moria-s

Greqi – Sipas agjencisë së lajmeve Russia Today, vajza së bashku me prindërit e saj dhe pesë vëllezërit e motrat kishin ardhur një javë më parë në në...

Emigrantët fillojnë grevën e urisë, qepin gojën me spango,

Greqi – Një grevë urie ka filluar sot një grup afganësh që qëndrojnë në sheshin Sapfus në ishullin Mytilini. Me anën e një letër të hapur, ata i kanë...

Emigracioni në Greqi, solidaritet në të gjithë vendin kundër racizmit

Organizata kundër racizmit dhe antifashizmit e Greqisë (KEEFA) ka ftuar grupet e solidaritetit në të gjithë vendin për t’u bashkuar kundër...

Greqia dëbon 1.008 emigrantë shqiptar

Sipas njoftimit për shtyp të policisë së Greqisë, për muajin shtator janë dëbuar 1.008 emigrantë shqiptarë. Që nga fillimi i vitit deri më sot policia greke...

Emigracioni shqiptar në Greqi, 25% e fëmijëve nën moshën 16-vjeç

Plaket Shqipëria, rinohet Greqia. Pothuajse 25% e shqiptarëve në Greqi janë nën moshën 16 vjeç. Fëmijët shqiptarë në Greqi përbëjnë 84% të të gjithë...

Presidenti Erdogan vizitë në Athinë

Presidentit turk Retzep Tagip Erntogan do të bëjë një vizitë në Athinë. Këtë informim e ka dhënë vetë ministri i jashtëm Nikos Kotzias në një konferencë...