Category: Greqi

Greqia dhe Evropa projekt për monumentin Kolos në Rodos

Kolosin e ri gjigand të Rodosit me lartësi 30 metra dëshiron të ndërtojë një ekip shkencëtarësh të rinj nga Greqia dhe Evropa, projekti për krijimin e një...

Varfëria e familjes greke nuk përshkruhet

Edhe më poshtë janë regjistruar të ardhurat e familjeve  greke aq sa durimi i grekëve duket se po humbet. Të ardhurat e disponueshme e institucioneve të sektorit...

Çdo ditë 5.000 refugjatë futen në Greqi

Çdo ditë, 5.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku futen në Greqi, thekson OKB-ja. Në përgjithësi, 8.000 refugjatë mbërrijnë në Europë çdo ditë, një numër që...

“Baroni” përsëri në burg për 5.5 ton kokainë

Greqi  –  Është arrestua 51-vjeçari grek i ashtuquajtur “Baroni ” i kokainës, i njohur ndryshe “Escobar” Aleksandros Angelopulos, i cili...

Nesër, betohet qeveria e përkohshme

Athinë – Mediat vendase publikojnë emrat e ministrave, si dhe emrin e Vassiliki Thanou në krye të qeverisë së përkohshme. Është hera e pare që në krye të...

Anastasios: Shqipëria një vend shumë i rëndësishëm është fqinj…

ATHINË  –  Kryeministri i Greqisë ka pritur sot Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse të Shqipërisë, ku në përgjithësi biseda është bërë rreth ngjarrjeve...

Greqia përsëri në votime të parakohshme

Greqia përsëri shkon në votime të parakohshme, kështu ka deklaruar kryeministri i Greqisë Alekxis Tsipras mbrëmë se, do japë dorëheqjen bashkë me qeverinë...

Greqia ul pagat e ministrave dhe deputetëve

ATHINË – Kriza që ka mbërthyer vendin ka detyruar qeverinë të bëj reduktimet në masën 25 % në pagat e ministrave dhe 15 % në pagat e 300 deputeteve, si...

Në varfëri absolute 4 nga 10 grekë

ATHINË  –  Të dhënat statikore për Greqinë janë të zeza. Sipas studimit të fundit shkencore  të Institutit të Sindikatave të Përgjithshme të...

Akuzohen drejtues të sigurimit (ΕΥΠ) dhe policisë (ΕΛΑΣ)

Greqi  –  Drejtësia vendase nëpërmjet përgjimit të bisedimeve telefonike ka bërë të mundur të zbulojë një grup, i cili akuzohet për trafikim të...