Category: Greqi

Akropoli në majë të botës

Një tjetër sukses globale për Greqinë, që është dhënë shumë herë për bukurinë e saj. Pas votimit, Partenoni është tani zyrtarisht ndërtesa më e bukur e...

Borxhi i Greqisë u rrit në 326,3 miliardë euro !

Me gjithë masat shtrenguese që nga 2009, Greqia ende vazhdon të ketë një rritje të borxhit të jashtëm dhe të brenshëm me rreth 5 miliardë euro ....

Greqi : 5 të vdekur në kampet e shfarosjes së emigrantëve

Kështu e kanë trajtuar kampi i refugjatëve në Moria në ishullin Lesvo, menjëherë pas vdekjes së emigrantit, një kamp ku emigrantët po përballen ne kushte...

Harte e VorioEpirit në Parlament dhe ajo e Shqiperise në PMJ të Greqisë

Emra qytetesh shqiptare të shkruara në murin e parlamentit grek, si dhe harta e VorioEpirit në sallën kryesore të saj… Shpëtim Zinxhiria  /  Një çudi e...

Greqi, 34% duan të ndryshojnë punën, 76% thonë se ekonomia do të përkeqësohet në 2017

Një studim të fundit në Greqi nga “Randstad” për tremujorin e katërt të vitit 2016. Katër nga dhjetë kanë frikë se do të pushohen nga puna në...

Athina mbyll radion në gjuhën shqipe

Focus News  /  Në prag të 25-vjetorit Radio “Athina 9.84” në vartësi të kësaj bashkie ka bërë të mundur mbylljen në gjuhën shqipe njëkohësisht dhe në...

Turqia kërcënon Greqinë : “Mos prekni” 28 ishujt…

Politika e Ankaras rikthen përsëri teorinë e “zonave gri” për 28 ishuj, ndërsa Greqia i është përgjigjur se nuk ka zona gri në Egje, duke i bërë...

Zvogëlohet popullsia e Greqisë: Më shumë vdekje sesa lindje

Janë emigrantët ata që mbajnë deri diku mos plakjen e popullsisë të këtij vendi. Kështu ka theksuar sot Shefi i Departamentit të Fizikës dhe Emigracionit të...

Gjendet i vdekur konsulli rus në Athinë

Një rast i rëndë me pasoja diplomatike për Greqinë. Bëhet fjalë për vdekjen e konsullit rus z Andrei Malanin, i cili në 17.45 të mëngjesit të ditës së...

Athinë, sulmohen zyrat e PASOK-ut, plagoset një polic

Persona të armatosur qëlluan me kallashnikov kundër një autobusi të policisë jashtë zyrave të partisë opozitare greke PASOK në Athinë, rreth orës 06:18 të...