Category: Greqi

Greqi, 36.5 % papunësia për emigrantët

Shkalla e papunësisë së personave me shtetësi të huaj, për tremujorin e parë të 2014 (janar-mars) janë më të mëdha se ato të shtetasve grekë që shkon deri...

Në Athinë Dega e LDSH

Ne Athine, Dega e Levizjes per Drejtesi Shiptare. Ashtu sic ishte njoftuar edhe ne rrjetin social, sot ne Athine me 27 Prill u formua Dega e Levizjes per Drejtesi e...

Toponimet, një dështim i gjithanshëm

Dy protesta lidhur me problemin e toponimeve nuk ndërgjegjësuan aspak politikën shqiptare, në një kohë kur fëmijët tanë ende mbahen me pa të drejtë nga...

Patra, vritet një i burgosur shqiptar

Pas një ngatërresë të përgjakshme midis dy shqiptarëve ka humbur jetën një 24-vjeçar në burgun Agio Stefanos në qytetin e Patrës. Mediat e kanë publikuar...

Burgosen gjashtë gardianët e parë

Në oret e vona të mesnatës së dites së martë, drejtësia vendase ka vendosur urdhër arresti për gjashtë gardianët dhe nesër në mëngjes ( ditën e mërkurë)...

Policia në kërkim të burgosurit

Alarm ka dhënë në Departamentin e Policisë në Evias, siç u bë e njohur, i burgosur shqiptar në burgun e Malandrinos Besnik Ndreka nuk është kthyer përsëri...

Media një sfidë

Asgjë nuk është e rastit në Greqi. Nuk kanë mbarim mediat greke në publikimet e herë pas hershme mbi zhvillimin e vrasjes së shqiptarit në burgjet e Greqisë....

Arrestime për vdekjen e shqiptarit

Serres: Njoftime te reja vijnë në lidhje me vdekjen e Ilia Karelit, se kush dhe kur është torturuar,  çfarë ndodhi në burgun e Nigritas ,  urdhër arreste për...

Të burgosurit: Publikoni të gjitha fotografitë

Kërkojmë të publikohen të gjitha fotot nga momenti që Ilia Kareli u fut në burgun e Nigritas. Si një gardian “torturues” e  karakterizojnë të...

Pse më morët të gjithë jetën, pse pse, pse?

Mediat vendase kanë publikuar edhe letren që shqiptari i kishte dhënë kryegardianit të burgut Jorgos Tcironis, më përpara se të kryente vrasjen. Konkretisht...