Category: Kryesore

Kultura politike dhe civilizimi qytetar

Doc. Fane Stefan TARIFA  –  Të merresh me politike do të thotë të zotërosh artin e drejtimit të shtetit. Njeriu nuk lind politikan, por bëhet si i...

Emigrantë, vota juaj për vëllezërit dhe motrat emigrantë

Shpëtim ZINXHIRIA  –  Emigrantët shqiptarë kanë rastin dhe shancin më të mire për të votuar vëllezërit dhe motrat e tyre, Vladimir Kosturin për...

Ngjela: Një Shqipëri më 10 milionë banorë sjell një ekuilibër të ri në Ballkan

Spartak NGJELA  –  Arsyeja pse nuk është pranuar kurrë një Shqipëri e fortë dhe e bashkuar, politikisht, si arsye politike, e gjejme realisht te politika...

Ministri grek, Kotzias: Greqia zgjidhje paketë me Shqipërinë

ATHINË  –  Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka deklaruar se ka ndërmend t’i propozojë palës shqiptare një zgjidhje paketë për gjithë problemet...

Ambasadori Donald Lu: Mos shisni votën!

Apeli për të mos shitur votën dhe për të mos votuar kandidatët e inkriminuar ka ardhur edhe nga ambasadori i SHBA në vendin tonë, Donald Lu. Nga Korçë, ku...

Kufiri me Greqinë, Pasha zyrtarëve: Mos hyni në rrugë qorre

Klementina CENKOLLARI –  Shqipëria duhet të ulet në negociata me palën greke me një parim tjetër nga ai që e çoi Shqipërinë në rrugë pa krye në 2009....

Ministri grek i Mbrojtjes: Rikthejmë ushtarët në kufi me Shqipërinë

  Ministri grek i Mbrojtjes dhe njëkohësisht kreu i partisë së djathtë të koalicionit qeveritar “Grekët e Pavarur”, Panos Kamenos, ka deklaruar...

Evropa – Kështjellë, “sulm” ndaj Tokës së mjerë

Trajtimi i emigrantëve dhe refugjatëve si “armik pushtues” është bërë paturpësisht  ideologjia më dominuese nga Evropa, që nga ana e saj po zgjeron...

Replikë: Rrugaç, kujdes kur flet. Të kam nxjerrë nga zyra se ishe i palarë

Një banalitet ka pasur edhe sot gjatë seancës parlamentare, ku replika mes deputetit Kastriot Islami dhe kryeministrit Edi Rama ka injoruar edhe njëherë altarin e...

Radio Televizioni Publik Shqiptar ka tradhtuar shqiptarët për politikën…

Artan MULLAJ – E shndërruar në një shtojcë të pushtetit, këtej dhe andej, i ka shërbyer verbërisht politikës, në misionin e saj të shkatërrimit të së...