Category: Bota

     Evropa në frigorifer

Një valë e ftohtë nga Siberia ka goditur kontinentin evropian të hënën, ku për tre ditë nëntë vetë kanë humbur jetën për shkak të të ftohtit. Francë Dy...

Presidenti i SHBA do të mirëpresë homologun e tij francez.

Emmanuel Makron, në 24 prill në Shtëpinë e Bardhë, si pjesë e një vizite zyrtare, njoftoi presidenca amerikane sot. “Presidenti dhe zonja e parë do të...

Tërmeti i fortë i 7,5 Richter në Papua Guinea e Re

Tërmet i fortë 7.5 të shkallës Rihter ka ndodhur në zonën e detit në Papua New Guinea, sipas Institutit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS). Deri më...

Deklarata e çuditshme e zyrës së emigracionit. Amerika, jo më një vend emigrantësh?..

  Agjencia amerikane që merret me kërkesat për lejen e qëndrimit dhe shtetësinë amerikane që këtë javë nuk u referohet më Shteteve të Bashkuara si...

Kotzias kercenon Turqin: Greqia nuk është as Siria, as Iraku

I pyetur nëse fuqia e Turqisë në Qipro EEZ nuk mund të jete nxitur thjesht një krizë në rajon, por për të përmbysur planet e tyre të energjisë tha Z. Kotzias...

Në muajin Maj do të hapet ambasada amerikane në Jerusalem

SHBA do të hapë një ambasadë të re në Jeruzalem në muajin maj, një veprim që do të përkojë me 70 vjetorin e Izraelit, Departamenti i Shtetit ka konfirmuar...

Plani global i komunikimit i Kinës, përgatit 300 satelitë

Në krijimin e një formacioni prej më shumë se 300 satelitëve të ulët për ofrimin e shërbimeve të komunikimit në mbarë botën, Kina po ecën përpara, siç...

Rritja e rasteve të fruthit në të gjithë Evropën

  Një rritje prej 400% të rasteve fruthit parë në Evropë në vitin 2017 krahasuar me vitin 2016, infektimit më shumë se 21.000 njerëz dhe vrasjen e 35...

111 nxënës “zhduken” pas një sulmi në një shkollë të vajzave

Dy ditë pas sulmit në shkollën e vajzave nga Boko Haram, 111 vajza mungojnë në Northeast Nigeri. Gazetari Jobbek, sekretari i policisë Abdulmaliki Soumon tha të...

Operacioni  “Mamuth”  i Europol dhe Interpol kundër kontrabandës nga 81 vende

Më shumë se 41,000 objekte kulturore u konfiskuan gjatë operacioneve kundër trafikimit të organizuara në 81 vende nga Organizata Botërore Më shumë se 41,000...