Category: Bota

99-vjeçari që ecën çdo ditë 25 kilometra dhe lyp në rrugë për fëmijët jetimë.

Bullgari –  Aghios  Beilovo: 99-vjeçari që ecën çdo ditë 25 kilometra dhe lyp në rrugë për jetimët. Një shenjtor modern po kryen veprime për 40 vjet...

Terre des Hommes : Evropa të hapë korridore humanitare azilantëve

Terre des Hommes u ka bërë thirrje udhëheqësve evropianë se, kanë përgjegjësi politike dhe kolektive dhe se duhet të kenë veprime konkrete tani urgjent....

Lufta, 10 milionë fëmijë viktima

Fëmijët viktima të konflikteve të armatosura. Gjatë 10 viteve të fundit, rreth 10 milionë fëmijë vlerësohet të jenë vrarë si rezultat i luftës. Situatat...

SHBA, Berlini, mediat ndërkombëtare: Gabim udhëtimi i Tsiprës në Moskë

Departamenti i Shtetit të SHBA: Kjo nuk ishte koha e duhur për vizitë të kryeministrit Tsipra në Rusi, ndërsa politikanët gjermanë të indinjuar theksojnë se :...

Skenari më i pabesueshëm se si Rusia do sulmojë SHBA

Rusi  –  Analisti ushtarak rus dhe eksperti Sivkov, zbulon se si Moska mendon për të goditur Uashingtonin nëse intensifikohen marrëdhëniet SHBA –...

Guardian: Tsipras rrezikon të bëhet idioti i Putinit

Sipas artikullit të publikuar në gazetë Rusia ka për të fituar më shumë nga qasja e kryeministrit grek dhe do ta shfrytëzojë këtë takim nga për të treguar...

Gjermania ka nevojë për 500 mijë emigrantë në vit

Gjermania ka nevojë në dekadat e ardhshme çdo vit një mesatare prej më shumë se gjysmë milioni emigrantësh nëse arrin të mbajë numrin e fuqisë punëtore dhe...

Zgjedhjet: Fiton Sarkozi por … më në fund “fitoi” Le Pen!

Francë –  Fronti i Ekstremit të Djathtë Kombëtar (FN), që para votimit shpresonte me të paktën 30% sipas instituteve të votimit,  përfundimisht tërhoqi...

Merkel: “Nëse bie euro, do të shëmbet edhe Evropa”

Gjermani  –  “Nëse euro bie, do të shembet edhe në Evropa”, tha Angela Merkel, duke folur në seancën plenare në Parlamentin Gjerman. Kancelarja...

Obama i drejtohet Merkelit: “ Të mos humbisni Greqinë”

Athinë  –  Pak më parë ka pasur një ndërhyrje dramatike me telefon të Shteteve të Bashkuara për krizën e eurozonës nga Presidenti e SHBA Barak Obama me...