Category: Bota

Obama i dërgon ndihmë Greqisë

  Në nje demonstrim praktik të mbështetjes për Greqinë dhe kerkesat e Greqisë në shlyerjen e borxheve të paqëndrueshme, Presidenti amerikan Barack Obama,...

Merkel: I kthehni kurrizin racizmit

Kancelarja gjermane Angela Merkel u bëri thirrje gjermanëve që të kthejnë kurrizin rritje të lëvizjes së protestuesve anti-myslimane, duke thënë se Gjermania...

Cameron në BE: Ashpërsi për emigrantët

Londino / Kryeministri britanik ka njoftuar për ligje të rrepta për emigrantët nga vendet evropiane në Britani, ku ai lidhur me qëndrimin në 28-të vende anëtare...

Në Suedi, 4 ish emigrantë pjesë e Qeverisë

Suedia ka hedhur poshte racizmin duke e zevendësuar atë me vlerat e njeriut dhe jo sipas ngjyres se lëkures. Ajo sot përbën një shëmbull tipik për vendet e tjera...

Ballkanit i hiqet e drejta për azil në Gjermani

Dhoma e lartë e Parlamentit Gjerman ka miratuar dje ndryshimet e ligjit për azilin, me të cilin Maqedonia, Serbia dhe Bosnja e Hercegovina do të kualifikohen si...

CNN: Pse Papa e zgjodhi Shqipërinë

CNN: Pse Papa e zgjodhi Shqipërinë shtetin e pare ne Europe qe ta vizitoje? Shumë media botërore që i kanë kushtuar rëndësi të madhe vizitës së Papa...

Rrezikohemi përsëritje të krizës së 1930

Gurvenatori i Indisë Raghuram Rajan është i bindur se, po vjen kriza ekonomike globale e ngjashme me atë të vitit 1930. Siç është publikuarnë një intervistë...

OKB: 12 % e popullsisë vuan nga uria

OKB: Një në tetë njerëz vuajnë nga kequshqyerja. Afrika mbetet rajoni me problemin më të madh . Një në tetë njerëz në botë vuajnë nga kequshqyerja...

Tragjeditë: Korriku muaji më i zi ?

Tragjeditë: Eshtë kjo është vera më e keqe e të gjitha kohërave?  Shok kanë shkaktuar aksidentet ajrore që kanë çuar në vdekjen e qindra njerëzve në...

Triumfi modern: 450 milion fëmijë të uritur

Miliona fëmijë vdesin çdo vit nga uria dhe të kequshqyerit në një kohë që perandoria amerikane dhe bashkëpunëtorët e saj kanë shpenzuar triliona dollarë...