Category: Bota

Fitore e madhe për partnerët e Merkelit në Bavari

Një javë para zgjedhjeve federale të Gjermanisë Christianokoinonistes marrin fitoren e tyre të parë. Në votime shkuan rreth 9.5 milionë votues në Bavari për...

OKB-ja hap rrugën diplomatike për të ardhmen në Siri

Hapet rruga për negociatat e ardhshme diplomatike ku duhet të çojë në një rezolutë të Organizatës – “Fitore për Sirinë kjo marrëveshje, që lejoi...

Në botë hidhen poshtë nje e treta e ushqimit, ndërsa miliona janë të uritur!

Këto humbje, në fakt, po ndikojnë në ekonominë globale me rreth 750 miliardë dollarë amerikanë në vit. Kjo shifer sipas rezultateve të raportit të parë të...

Parlamenti Europian miraton mekanizmin për rikthimin e vizave

Parlamenti Europian miratoi propozimin, që në BE të vendoset mekanizmi për pezullimin e përkohshëm të regjimit pa viza. Pas dy vjet e gjysëm negociatash brenda...

Papa: Të marrë fund zhurma e armëve!

Papa teksa drejton meshën për paqen në Siri, Lindjen e Mesme dhe në botë. Pak minuta para orës 19, Papa Françesku ka mbërritur në ballkonin përballë sheshit...

Kastro:Nuk e prisja që të arrija këtë moshë

Udhëheqësi që po bën historinë në Kubë me rastin e 87 vjetorit të ditlindjes së tij është referuar gjerësisht për problemin e shëndetit, që para 7-të...

Papa Francisko: Problemi i trafikimit të drogës, e cila nxit dhunën dhe sjell dhimbje dhe vdekje,

  Papa Franciskos, nga Rio,  është kundra  “lirimit e përdorimit të drogës” duke i bërë thirrje shoqërisë e Amerikës Latine për të adresuar se...

Unisef: 30 milion vajza në rrezik nga gjymtimi gjenital

  Rituali i gjymtimi gjenital femëror është një traditë që praktikohej në dhjetra vende afrikane, Lindja e Mesme dhe Azia, ne besimin për të mbrojtur...

OKB-ja: Popullsia e Tokës do të rritet 9.6 miliarde në 2050

    Por a ka mundesi qe mund te kete një parashikim demografik globale? Kombet e Bashkuara diten e enjte qe shkoi e shpalli “Dita Boterore e Popullsise”....

Albright: Femra e parë si Minister e Puneve te Jashtme te Shtetit Amerikan

Madeleine Albright me te vërtetë do të shkruante një faqe të artë në lëvizjen e gruas, pasi ajo do të bëhet gruaja e parë ne krye te Ministrisë së Punëve...