Category: Bota

OKB: Një në tetë njerëz vuajnë nga kequshqyerja

Afrika mbetet rajoni me problemin më të madh Një në tetë njerëz në botë vuajnë nga kequshqyerja kronike, sipas një raporti nga Organizata e OKB-së Ushqimit...

Fitore e madhe për partnerët e Merkelit në Bavari

Një javë para zgjedhjeve federale të Gjermanisë Christianokoinonistes marrin fitoren e tyre të parë. Në votime shkuan rreth 9.5 milionë votues në Bavari për...

OKB-ja hap rrugën diplomatike për të ardhmen në Siri

Hapet rruga për negociatat e ardhshme diplomatike ku duhet të çojë në një rezolutë të Organizatës – “Fitore për Sirinë kjo marrëveshje, që lejoi...

Në botë hidhen poshtë nje e treta e ushqimit, ndërsa miliona janë të uritur!

Këto humbje, në fakt, po ndikojnë në ekonominë globale me rreth 750 miliardë dollarë amerikanë në vit. Kjo shifer sipas rezultateve të raportit të parë të...

Parlamenti Europian miraton mekanizmin për rikthimin e vizave

Parlamenti Europian miratoi propozimin, që në BE të vendoset mekanizmi për pezullimin e përkohshëm të regjimit pa viza. Pas dy vjet e gjysëm negociatash brenda...

Papa: Të marrë fund zhurma e armëve!

Papa teksa drejton meshën për paqen në Siri, Lindjen e Mesme dhe në botë. Pak minuta para orës 19, Papa Françesku ka mbërritur në ballkonin përballë sheshit...

Kastro:Nuk e prisja që të arrija këtë moshë

Udhëheqësi që po bën historinë në Kubë me rastin e 87 vjetorit të ditlindjes së tij është referuar gjerësisht për problemin e shëndetit, që para 7-të...

Papa Francisko: Problemi i trafikimit të drogës, e cila nxit dhunën dhe sjell dhimbje dhe vdekje,

  Papa Franciskos, nga Rio,  është kundra  “lirimit e përdorimit të drogës” duke i bërë thirrje shoqërisë e Amerikës Latine për të adresuar se...

Unisef: 30 milion vajza në rrezik nga gjymtimi gjenital

  Rituali i gjymtimi gjenital femëror është një traditë që praktikohej në dhjetra vende afrikane, Lindja e Mesme dhe Azia, ne besimin për të mbrojtur...

OKB-ja: Popullsia e Tokës do të rritet 9.6 miliarde në 2050

    Por a ka mundesi qe mund te kete një parashikim demografik globale? Kombet e Bashkuara diten e enjte qe shkoi e shpalli “Dita Boterore e Popullsise”....