Category: Rajoni

Të hënën, Erdogan do të takohet me Zoran Zaef

Vizita zyrtare e presidentit të Maqedonisë në vendin fqinj. Kryeministri maqedonas Zoran Zaev do të jetë më 12 shkurt, për një vizitë zyrtare në Turqi.  Zaef...

Tërmet 4.5 Rihter në Adriatik

Një dridhje sizmike me magnitudë 4, 5 të shkallës Rihter u regjistrua në orën 14:55 në Rajonin Detar Adriatik 134 km nga Sarajeva. Tërmeti kishte një thellësi...

Nimetz: Koha nuk është në anën tonë, nuk e dimë se si do të jetë qeveria në Greqi për dy vjet

Intervista pas takimit ne Athine dhe Shkup e negociatorit Nimetz dhene per Euronews. “Ne nuk e dimë se si do të jetë qeveria në Shkup, nuk e dimë situatën...

Tragjedia: Katër të vdekur nga përplasja e helikopteri i shpëtimit me një aeroplan

Një përplasje helikopteri me një avion të vogël gjatë fluturimit njoftojnë autoritetet gjermane. Informacioni i parë flet për të paktën katër të vdekur dhe...

Süddeutsche Zeitung: Tsipras, një masë e akrobatikës politike

Nën titullin “Çmimi i Lirisë”, Süddeutsche Zeitung shkruan: “Alex Tzipras është një masë e akrobatikës politike. Për disa javë, Kryeministri...

NIMIC: EMRI I MAQEDONISE MUND TE ZGJIDHET BRENDA 6-MUAJVE

Ndërmjetësi  OKB-së për çështjen e Maqedonise,  Nimic : Pas 25 vjet negociatash, çështja e emrit mund të zgjidhet në gjashtë muajt e ardhshëm, shpjegoi në...

Turqi : Rritja e popullsisë 15%, ndërsa në burgje një rritje prej 287%

Sipas shifrave të lëshuara nga Shërbimi i Burgjeve të Turqisë, deri më 13 janar, ekzistojnë rreth 355 qendra të paraburgimit në territorin turk që strehojnë...

Nesër, Makron do të mirëpres Angela Merkel

Presidenti francez Emmanuel Macron do të mirëpresë Angela Merkel nesër në Champs Elysées për të diskutuar “të ardhmen e Evropës dhe prioritetet e...

Erdogan veto SHBA: Nuk ju kthejme asnje terrorist në qoftë se ju nuk e dorëzoni Giullen

Turqia nuk do të lëshojë asnjë te dyshuar për Shtetet e Bashkuara nëse Uashingtoni nuk do të dorëzojë Fateluh Gullen, ish-predikues, të cilin Ankara akuzon...

Turqia këmbëngul dhe bën thirrje për ekstradimin e 8 ushtarëve turq

“Këta qe morren pjesë në grushtin e shtetit të kthehen në Turqi”, është shprehur menjëherë nënkryetari i qeverisë turke, Bekir Bozntag, duke u...