Category: Rajoni

Gjermania: Kërkon qëndrim më të ashpër mbi azilkërkuesit

Nga Charlotte Hauswedell / Përpara raundit të ri të bisedimeve të koalicionit midis CDU dhe SPD, politikanët udhëheqës të Bashkimit Kristian Social (CSU) po...

Vdekjet në Egje ranë me 85 për qind në vitin 2017

Numri i emigrantëve që vdiqën duke u përpjekur të kalonin Detin Egje në vitin 2017, ka rënë me 85 përqind nga viti i kaluar, sipas të dhënave të lëshuara...

Si është përcaktuar mosha e azilkërkuesve? 70,000 të mitur të pashoqëruar kërkojnë azil!

Nga Charlotte Hauswedell / Disa politikanë në Gjermani po kërkojnë kontrolle të detyrueshme të moshës për azilkërkuesit për të parandaluar refugjatët dhe...

Në Itali 34 % më pak emigrantë te paligjshëm në 2017

Rënia e numrit të emigrantëve klandestin në Itali në 2017 ra me një të tretën në krahasim me 2016, sipas të dhënave të publikuara  nga ministria e...

Qipro: Nëntë kandidatë për presidencën

Procesi i emërimit të kandidaturave është përfunduar në prag të zgjedhjeve Kandidaturat e tyre për zgjedhjet presidenciale në Qipro u paraqitën sot nga nëntë...

Gjermania: Në burg do të futet 96-vjeçari nazist, ish “Llogaritari i Aushvicit”

Megjithë moshën e tij dhe problemet shëndetësore me të cilat ballafaqohet, gjyqtarët mendonin se ai duhet të vuante dënimin e tij për shkak të seriozitetit të...

Katër herë “xhiron e botës”  ka bërë Erdogani në 2017

Dhjetëra mijëra kilometra të barasvlershëm me katër herë xhiron e botës është bërë gjatë vitit që po largohet nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Siç...

Çmëndet Kilikdaroglou: Në vitin 2019 do të marr 18 ishuj grekë

Një deklaratë e re provokative mbi ishujt grekë është bërë nga shefi turk i opozitës kryesore Kemal Kiliandaroglou, i cili as nuk ka vënë në dukje se...

Turqi: Është vrarë me armë zjarri djali i ish-kryeministrit Mesut Jilmaz

Tronditet Turqia nga lajmi i vdekjes së djalit të ish kryeministrit Mesut Yilmaz, Mehmet Yavuz Yilmaz. 38-vjeçari u gjet i vdekur në shtrat në shtëpinë e tij në...

Historia e gjeneralit Ratko Mlladiç, masakrat e kasapit të Ballkanit…!

  “Janë krimet e kryera nga më të neveritshëm që ka parë ndonjëherë njerëzimi, duke përfshirë gjenocidin dhe shfarosjen si një krim kundër...