Category: Rajoni

Përplasja në Kumanovë dhe terri mediatik

Editorial – U bënë disa ditë që përplasja e armatosur në Kumanovë po vazhdon dhe u bënë po kaq ditë që terri mediatik rreth kësaj përplasjeje po...

Daily Telegrap: Gjermania po kërcënon euron

Rekord të ri vazhdon të regjistrojë  një suficit tregtar në Gjermanië, që është kërcënimi më i madh për euron se sa Greqia, shkruan gazeta britanike Daily...

Itali: Emigranti shqiptar mposht ligjet e ashpra te BE

Direktiva Europiane për riatdhesimin e shtetasve të vendeve jo anëtare të BE, që qëndrojnë pa leje, nuk toleron legjislacioni i Italisë, që parashikon burgim...

Edhe nje tragjedi tjetër, 20 të vdekur dhe 200 të zhdukur

Sipas agjencisë franceze të lajmeve: “Agonia për mbytjen e re në Mesdhe me 300 migrantë, ku ka 20 të vdekur”. IOM ka marrë një njoftim për ndihmë nga një...

19.204 viktima, zgjohu Evropë ! Edhe sa emigrantë të tjerë duhet të vdesin?

Shpetim Zinxhiria  /  Tragjedia e fundit duhet të zgjojë Evropën që tashmë është kthyer rruga e vdekjes! Dy rastet e fundit ne Itali me mbi 1160 viktima tregon...

Pretendimet e Greqisë, reagon Gjermania: Kërkesa është një marrëzi

Berlin – Vetëm disa orë pasi në Parlamentin grek, ministri plotësues i Financave, Dimitris Mardas ka deklaruar se përllogaritja përfundimtare e...

Greqia : Gjermania na detyrohet 279 miliardë euro për dëmshpërblimet e Luftës së Dytë Botërore

Athinë  –  Greqia del me një shifër konkrete: Gjermania na detyrohet 279 mld euro. Gjatë takimit me Kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Berlin në muajin...

Ekstremistët e Majtë mbajnë peng dhe kërcënojnë të vrasin prokurorin

Turqi  –  Anëtarët e ekstremit të majtë  “Partia Revolucionare Popullore Çlirimtare e Frontit», DHKP-C, po mbajnë peng prokurorin i cili po trajton...

Junker: 2 miliardë € Greqisë për të trajtuar papunësinë e të rinjve

Bruksel  /  “Synimi është për të përballuar krizën humanitare dhe të zhvillimit. Greqia do të marrë nga BE-2 miliardë euro më 2015 për të trajtuar...

Serbi: Në pranga tetë ish policë për përfshirje në masakrën e Srebrenicës

Policia serbe arrestoi sot, ish-oficerë 7 oficer policie të akuzuar për pjesëmarrje në masakrën e më shumë se 1.000 myslimanëve në Srebrenicë në Bosnjë. Më...