Category: Rajoni

Greqi: Rritet papunësia me 3.07% në krahasim me muajin janar

Për muajin shkurt të 2013 numri i të papunënëve u rrit në 855.286 persona, këta të  regjistruar sipas Agjencisë për Punësim ( OAED). Nga këta 366.074 janë...

Fëmija 8 vjeçar: Vodha qirinjë se nuk kisha dritë për te lexuar, na ikanë prerë…

Greqia po kalon një nga periudhat  më të vështira të pasluftës. Askush nuk është në gjëndje të parashikojë  se ky vend me masat antikrizë mund të...

Erdogani në spital krijon panik në Turqi

Një panik të madh ka shkaktuar në Turqi lajmi se Kryeministri Rexhep Tajip Erdogan është sëmur papritur. Paniku kishte të bënte me një kujtesë ku më pare...

Selanik: Nga kriza ekonomike braktisin shkollën 1 në 4 nxënës

Shkaku kryesor është kriza ekonomike dhe papunësia e prindërve të tyre, një dhimbje që me sa duket po prek edhe femijët e pafajshëm të greqisë, një vendi...

Së shpejti ndërtimi xhamisë në Athinë

Në përfundim e sipër është rasti i ndërtimit të një xhamie në Athinë, një problem i folur dhe i s’tërfolur në 20 vitet e fundit. Flitet dhe shkruhet në...

Greqi, transporti i drogës me makina shtetërore

Një automjet i Prokurorisë së Athinës u kap me drogë në afërsi të Filatit në Gumenicë. Sipas policisë së Epirit, automjeti i drejtuar nga shoferi i...

Zv/ministri grek Athanasios: Shtetësia nuk është një e drejtë

  Më në fund mësuam zyrtarisht se shtetësia për fëmijët e lindur në Greqi nuk është një e drejtë. Greqia bën pjesë sëbashku me tre shtete të tjera...

Minoritarët mbeten pa pensione në Greqi, Athina ndryshon rregullat !

Në të gjithë Shqipërinë numërohen rreth 17 mijë persona që marrin pension nga Greqia, ku 1.700 janë vetëm në rajonin e Korçës. Sipas kreut të Omonias në...

Papandreu mbron ligjin për shtetësinë

Jorgos Papandreu ka mbrojtur ligjin e nënshtetësisë, duke e deklaruar si jokushtetuese ana e Këshillit të Shtetit, me anën e deklaratës së mëposhtme: Deklarata...

Anullimi i nënshtetësisë përçan koalicionin qeveritar të Samaras

Nënshtetësia përsëri në skenë duke hapur një përçarrje brenda qeverisë Samaras. E kaluara sapo ka trokitur në derën e parlamentit me protagonistë Partinë...