Category: Shendeti

Studimet e reja: Do të jetë normale të jetosh mbi 120 vite

Mosha e jetës njerëzore mund të vazhdojë të rritet, duke shkuar përtej kufirit të 115 viteve. Këtë hipotezë e kanë hedhur dy biologë nga Universiteti McGill...

Gara për shëndetin, rritet numri i spitaleve private

Nga Laura Çela /  Kur në treg numri i spitaleve private sa vjen e rritet, drejtuesit e tyre shprehen të sigurt për ecuri pozitive. Duket se gara është në...

Vapa shton virozat, kujdes me helmimet ushqimore dhe kondicionerët

Rritet numri i personave të prekur nga virozat dhe infeksionet respiratore si pasojë e temperaturave të larta. Për të shmangur këto probleme shëndetësore,...

Si të shmanget ankthi?

Zakone të thjeshta për shmangien e ankthit. Ankthi nuk duhet parë vetëm negativisht, por bëhet i tillë nëse situatat përsëriten çdo ditë. Përtej rasteve...

Një e treta e popullsisë në botë vuan nga mbipesha

Afër një e treta e popullsisë në botë vuan nga mbipesha, si dhe një numër i madh i njerëzve vdesin nga problemet shëndetësore, shkaqe të cilat sipas një...

Si t’i trajtoni plasaritjet e këmbëve

Thembrat e plasaritura dhe të çara mund të jenë arsyeja kryesore përse shumë femra ende nuk i kanë nxjerrë sandale verore. Veç trajtimeve estetike jo pak të...

5 bimët që ndihmojnë për një gjumë më të mirë

Vuani nga pagjumësia? Ka një zgjidhje të lehtë dhe pothuajse të pa kushtueshme që mund t’ju bëjë të flini më mirë. Zgjidhja janë llojet e mëposhtme të...

Studimi i fundit : Mishi shumë i kuq rrit rrezikun e vdekjes

Sa më shumë mish të kuqe ha dikush, aq i më të lartë ka rrezikun e vdekjes së parakohshme nga nëntë sëmundje të ndryshme, sipas një studimi të ri amerikan...

Organizata Botërore e Shëndetësisë: 2 miliard njerëz konsumojnë ujë të infektuar me fekale

Uji i pijshëm i ndotur shkakton më shumë se 500.000 të vdekur nga diarre çdo vit. Alarmi për cilësinë e ujit në mbarë botën është dhënë nëpërmjet...

Marijuana rrit rrezikun e goditjes në zemër.

Sipas një studimi të ri shkencor të SHBA doli se, përdorimi i marihuanës (kanabis) rrit rrezikun e goditjes në zemër. Si një prirje për zgjerimin ndërkombëtar...