Category: Opinion

Pushtetari nuk shikon më larg se interesat e tij

Astrit Kosturi  / Kush mbetet për të përmbysur këtë sistem të inkriminuar deri në palcë ? Bota me kaq “dashuri të madhe”, na sugjeron vetëm...

Emigrantët, shqiptarët pa atdhe

Astrit KOSTURI*  Emigrantët shqiptarë janë pjesa më e diskriminuar e shoqërisë sonë, edhe pse më kontribuesja në krijimin e vlerave materiale shpirtërore të...

Kur do të marrë fund loja e ndyrë me administratën?

  Nga Mustafa Nano Ndërrimi i administratës është bërë tanimë një ritual që shoqëron e pason ndërrimin e maxhorancave në pushtet. Dhe po e them qysh në...

Ortodoksia, vegël gllabërimi ndaj Shqipërisë

Roland Bademi  /  Shqipëria është përcaktuar si një nga vëndet mesdhetare, ku krishterimi depërtoi qysh në shekujt e parë. Autori i shek. VI-të z. Kosmas, i...

Ethet për mëkëmbësi

AGIM BASHA  /  Nesër, qysh herët në Tiranë do të ketë një procestjetër të rëndësishëm zgjedhor. Por, ka një dallim dukshëm të madh nga procesi zgjedhor...

Prioritetet qeverisjes PS-LSI

  Në një veprim të paprecedent në historinë e mazhorancave të reja shqiptare, dy partitë kryesore të koalicionti fitues, PS dhe LSI kanë ngritur për herë...

Kriza në Greqi: “kthen” 180 mijë shqiptarë!

OPINION / SHPETIM ZINXHIRIA   Kriza në Greqi: “kthen” 180 mijë shqiptarë! Shqiptarët e shumte te kthyer nga Greqia duhet të përballen me vështirësi të...

A do te kete nje liste “LAGARD” edhe per Shqiperine

  OPINION /AGIM BASHA. E famshmja “Listë Lagard”  pagëzuar kështu për shkak të transfertave marramendëse që kishin ndodhur nga Greqia e zhytur në...

Dhënia e shtetësisë sa pozitive po edhe aq e frikshme

OPINON / Arben Llalla Kryeministri Sali Berisha firmosi vendimin për dhënien e shtetësisë shqiptare për disa kategori njerëzish që kanë origjinë shqiptare. Ky...

Politika bën një replikë, por siç tregojnë bathët, janë larg pashkët!

OPINION / Fredi S Merkuri Parashikimet nuk janë aspak të këndëshme për të mos i quajtur ekstreme edhe për 2013, një përmbledhje e ngjarjeve të vitit të kaluar...