Category: Opinion

Kur do të marrë fund loja e ndyrë me administratën?

  Nga Mustafa Nano Ndërrimi i administratës është bërë tanimë një ritual që shoqëron e pason ndërrimin e maxhorancave në pushtet. Dhe po e them qysh në...

Ortodoksia, vegël gllabërimi ndaj Shqipërisë

Roland Bademi  /  Shqipëria është përcaktuar si një nga vëndet mesdhetare, ku krishterimi depërtoi qysh në shekujt e parë. Autori i shek. VI-të z. Kosmas, i...

Ethet për mëkëmbësi

AGIM BASHA  /  Nesër, qysh herët në Tiranë do të ketë një procestjetër të rëndësishëm zgjedhor. Por, ka një dallim dukshëm të madh nga procesi zgjedhor...

Prioritetet qeverisjes PS-LSI

  Në një veprim të paprecedent në historinë e mazhorancave të reja shqiptare, dy partitë kryesore të koalicionti fitues, PS dhe LSI kanë ngritur për herë...

Kriza në Greqi: “kthen” 180 mijë shqiptarë!

OPINION / SHPETIM ZINXHIRIA   Kriza në Greqi: “kthen” 180 mijë shqiptarë! Shqiptarët e shumte te kthyer nga Greqia duhet të përballen me vështirësi të...

A do te kete nje liste “LAGARD” edhe per Shqiperine

  OPINION /AGIM BASHA. E famshmja “Listë Lagard”  pagëzuar kështu për shkak të transfertave marramendëse që kishin ndodhur nga Greqia e zhytur në...

Dhënia e shtetësisë sa pozitive po edhe aq e frikshme

OPINON / Arben Llalla Kryeministri Sali Berisha firmosi vendimin për dhënien e shtetësisë shqiptare për disa kategori njerëzish që kanë origjinë shqiptare. Ky...

Politika bën një replikë, por siç tregojnë bathët, janë larg pashkët!

OPINION / Fredi S Merkuri Parashikimet nuk janë aspak të këndëshme për të mos i quajtur ekstreme edhe për 2013, një përmbledhje e ngjarjeve të vitit të kaluar...

FANTAZMA E LIGJIT SIPËR GREQISË…!

AGIM BASHA /   “I goditur si një qen”. Kështu e titullonte shkrimin e tij, në një të përditshme të madhe evropiane drejtori i përgjithshëm i Organizatave...

Një protestë që “theu akullin”

Agim Basha –  Ditën e martë mbasdite ora 18:00, para Ambasadës Shqiptare në Athinë, u mbajt protesta e paralajmëruar e një grupi prindërish të...