Category: Politika

Kathimerini : Në një atmosferë të marrëveshjes Athinë-Tiranë

Tirana dhe Athina po përhapin një klimë optimizmi, që në prill do të sjellin pranverë në marrëdhëniet greko-shqiptare që kanë lëvizur për disa vjet në...

Borxhi 167 milion euro: Si e morën italianët kontrollin e ishullit të Sazanit

Në nëntor të 1998, italianët në Shqipëri ofrojnë ndihmë financiare me vlerë 217 miliard lireta (milion euro) në këmbëmim, për të drejtën për të...

Asnjë fjale pse nuk janë shlyer borxhet Greqise që nga 1997

Sharlatanet tanë as një fjalë për kredin prej 20 miliardë dhrahmi nga Greqia me 1997, dhe përse nuk është shlyer akoma Ish qeveria e Kostas Simitis në 1997, me...

Marrëveshja për varrezat, media greke: Të hënën do të fillojnë gërmimet

Mediat greke kanë raportuar se të hënën do të fillojnë gërmimet për varrezat në vendet ku u varrosën qindra ushtarë grek. Gërmimet do të zhvillohen në...

Media greke :”Progres i konsiderueshëm” në bisedimet greko-shqiptare”

Komunikatë e përbashkët e ministrave të jashtëm të të dy vendeve Sipas njoftimit, është bërë “përparim substancial”, në veçanti “për...

Varrezat greke: Krimi i radhës i Edi Ramës…!

Focus news.al/ Miqësia nuk vjen duke shtrirë një dorë, as edhe me termin politik te kryeministrit se me vendin fqinjë duhet të kemi zero probleme, në një kohë...

Rovena Gashi padit Kryeprokuroren Arta Marku, zbardhet arsyeja

Pa mbushur as 1 muaj në krye të detyrës së saj, Kryeprokurorja e re e Përkohshme Arta Marku është paditur. Padia vjen nga Rovena Gashi, ish-drejtore e njësisë...

Nënshtetësia e Janullatos, si i refuzoi Alfred Moisiu kërkesat e dy Presidentëve

Kryepeshkopi Janullatos mori nënshtetësinë shqiptare nga Presidenti Meta, por lobimi për marrjen e saj nuk ka munguar vazhdimisht nga nivelet më të larta të...

Basha paralajmëron Tahirin: S’ka prokuror politik që të shpëton nga drejtësia

Nga zona e Kombinatit ku zhvilloi një takim me banorët, kreu i PD-së Lulzim Basha paralajmëroi ish-Ministrin Tahiri dhe kryeministrin Rama se nuk ka prokuror që do...

Ndocaj: Ja çfarë presin gjithë shqiptarët nga Kryeprokurorja Arta Marku

Ish-deputeti Eduart Ndocaj në një status në rrjetin social Facebook, ka shkruar se shqiptarët presin që Kryeprokurorja e Përkohshme Arta Marku të jetë ‘shën...