Category: Shkence

16 prill 2018: NASA fillon gjuetinë “Toka e re”

Mëngjesin e ditës së martë, njerëzimi “fillon” udhëtimin e tij të gjatë për të pushtuar Hapësirën Anija është në bazën e saj. Të gjitha...

U zbulua në xhunglën e Guatemalës qytetit Mayan

Hulumtuesit përdorën një teknikë të hartës ajrore të teknologjisë së lartë, identifikuan dhjetëra mijëra vendbanime Maya, piramida në një xhungël të...

Në të ardhmen flamujtë do të luajnë vetë himnin e tyre kombëtar

Flamujt e së ardhmes nuk do valviten vetëm, por do të luajnë edhe melodi Studiuesit në SHBA kanë zhvilluar një teknologji të re që lejon një material të...

Po afrohet fundi i species njerëzore dhe është më afër se sa e kemi menduar

Vetëm 33 vjet të jetës në këtë planet kanë mbetur për njerëzimin, sipas shkencëtarëve. Shkencëtarët japin alarmin, dhe mbështetjen, se shumë shpejt...

Venusi mund të ketë qenë dikur i banueshëm si Toka

Planeti Venus, tani është një ferr i pastër të nxehtë, pasi mund të kenë kushte krejtësisht të ndryshme dhe kanë qenë për kohë të gjatë banueshme si...

Super armë moderne në botën e shërbimit të fshehtë informativ në mbarë botën

Roland BADENI  /  Valixhet ose Vanet përgjuese kanë dhënë kontributin e tyre në asgjësimin dhe zhdukjen e një numri të madh organizatash, apo personave...

Tërmetet e mëdhënj kanë kohën e tyre

Sipas një analizë të re është shumë më i dukshëm në disa fusha se në të tjerat. Për disa arsye shkencëtarët ende nuk kanë zbuluar thellësinë e të...

Anija ruse “Pas një dështimi do të bjerë në Tokë ditën të premten”

Një anijen ruse që ka qenë jashtë kontrollit që ishte nisur javën e kaluar do të bjerë në Tokë dde të shkatërrohet komplet pas një difekti, thonë...