Kryeministri turk Yildirim: Ne ulem flamurin grek ne një ishull shkëmbor

28

Një deklaratë është bërë sot nga kryeministri turk Binali Yildirim, i cili tha se roja bregdetare turke kishte ulur flamurin grek ne një ishull shkëmbor, sipas të përditshmes turke Hurriyet.

Në një fjalim të sotëm, Yildiz iu drejtua Greqisë: “Ne jemi të vetëdijshëm për disa nga veprimet e fqinjit tonë në Greqi, që shkakton tensionin të rritet herë pas here në Egje. Rritjet në këto tensione janë shumëfishuar kohët e fundit, veçanërisht në çështjet e pronësisë. Përsëri, shohim veprime që i ngjajnë atyre që janë bërë në Kardjak (Imia) dhe përsëri në ishujt e hapur nga Didimi, u bë një përpjekje për të futur flamurin grek në një tokë të pabanuar. Rojet bregdetare ndërhynë me veprimet e duhura dhe ulën flamurin nga atje. “

Sipas gazetës turke, Yildirim, duke iu referuar isleteve në Didim, i referohej dy ishujve shkëmbor, që ndodheshin në lindje të Farmakonisit, pranë qytetit Didim, në provincën e Ajdinit. Nga ana tjetër, ka një raport të nTV ku thuhet se incidenti ka ndodhur të premten në Hurşit Ada, një terminologji me të cilën turqit i referohen kompleksit ishull të Fournon.