Tag: , , ,

Merkel: Refugjatët një nga sfidat me të cilat po përballet Bashkimi Evropian

Shtretër emergjente, aq sa qyteti është kthyer në një kamp refugjatësh. Të gjithë në Gjermani po diskutojnë dyndjen e refugjatëve dhe azilkërkuesve....

Gazeta Bild: Merkel shpëton Greqinë me paratë tona

Gazeta e njohur gjermane Bild publikon përsëri në faqet e saj një artikull kundra Greqisë me titull: Merkel shpëton Greqinë me paratë tona.Si gjithmonë në...

Foreign Policy: Ora e Gjermanisë që të dalë nga Eurozona

E gjithë Eurozona ka rënë në kurth. Këto vende duhet të ndjekin dy drejtime të ndryshme, por në monedhë të vetme. Është Revista amerikane Foreign Policy që...

Tërmet. Europa dështon. Pasojat që do vinë më pas

Një zbulim tronditës vjen sot nga revista gjermane “Spiegel”, që në faqen e parë, për herë të parë publikon pasojat që do vinë në Evropë, shoqëruar me...

Obama i drejtohet Merkelit: “ Të mos humbisni Greqinë”

Athinë  –  Pak më parë ka pasur një ndërhyrje dramatike me telefon të Shteteve të Bashkuara për krizën e eurozonës nga Presidenti e SHBA Barak Obama me...

Në një film jeta e Merkelit

Kompania e prodhimit të filmit zbuloi planet e saj për të xhiruar një film për jetën e Kancelares të Gjermanisë, Angela Merkel, që pritet të shfaqet në sallat...

Putin: Nuk do të sulmojë asnjë vend

Në një përpjekje të fundit për të zgjidhur në mënyrë paqësore çështjen e Ukrainës lindore, Presidenti rus Vladimir Putin tha të shtunën se Rusia nuk ka...

Merkel: I kthehni kurrizin racizmit

Kancelarja gjermane Angela Merkel u bëri thirrje gjermanëve që të kthejnë kurrizin rritje të lëvizjes së protestuesve anti-myslimane, duke thënë se Gjermania...

Gjermani: Shtetësia e dyfishtë përçan qeverin Merkel

Nuk është ende e qartë se kush mund të konsiderohet gjermane dhe ai që nuk është, shkruan revista prestigjioze gjermane “Spiegel” .Angela Merkel premtoi se do...