10-të termete më të fuqishëm që tronditën Botën

18146

Tërmeti i fundit shkatërrimtar ishte 8.9 ballë të shkallës Rihter që goditi Japoninë verilindore dhe shkaktoi një cunam të fortë që fshin nga harta e tokës gjithë zonan bregdetare.Tërmeti vdekjeprurës në Japoni  ku fatkeqësisht nuk ishte i vetmi që kishte parë historia njerëzore. Në një planet me aktivitet të vazhdueshëm sizmik, tërmetez shkatërruese janë një praktikë e zakonshme. Le të shikojmë tërmetet historike që asgjësuan rajone të tëra . Në këto 10 tërmete të regjistruar si më shkatërruese kanë rrafshuar male, kanë ndryshuar drejtimin lumenjëve, si dhe kanë hequr nga harta e botës fshatra dhe qytetet, por duke u marrë  2.77 milionë jetë njerëzish. Kohët e fundit tërmet me shkallë të madhe janë dhjetëfishuar në krahasim me një shekull më pare

Tërmeti në Provincën Shaanxi të Kinës: 1556

Tërmeti shkatërrues që ka pare ndonjëherë bota është një nga më pak të njohurit, siç ka ndodhur më shumë se 450 vjet më parë. Pra ishte viti 1556, kur një tërmet goditi provincën e Shaanxi dhe mori jetën e 830.000 njerëzve. Forca e tërmetit 8 ballë, së bashku me kohën që goditi dhe morfologjinë e vendit, si dhe ndërtesat primitive nga ana statike, janë përgjegjës për numrin e madh të vdekjeve nga tërmeti. Një zonë 500 milje zhduket nga harta vetëm për disa sekonda …

Tërmeti Tangshan në provincën e Kinës: 1976

Kina është e mjerë për të jetuar për herë të dytë here me radhë tërmete katastreptikotero që goditi verilindjen e vendit.Tërmeti kryesorë, si dhe tronditjet pas termetit 16 orë më vonë dha një lëkundje prej 7,8 ballë të shkallës Richter, duke  privuar jetën  700.000 njerëzve, një vlerësim që më vonë u “korrigjuar” nga autoritetet kineze në 250.000. Ngurrimi i Kinës për të pranuar ndihma ndërkombëtare rriti  numrin e viktimave në lartësitë tragjike …

Cunami në Oqeanin Indian: 2004

Më 26 dhjetor 2004 një tërmet i madhësisë 9.2 ballë në shkallën Rihter tronditi themelet e Oqeanit Indian dhe shtratin e detit, duke çliruar një energji të barabartë me 23.000 bomba atomike. Është tërmeti më i madh i 40 viteve të fundit, me epiqendër në afërsi të bregut perëndimor të ishullit Sumatra në Indonezi, që i dërgoi një seri e valësh të mëdha në brigjet e 11 vendeve, duke shkaktuar kërdi dhe shkatërrim. Të dhënat zyrtare flasin për 227.898 viktima

Tërmeti në Haiyuan qarkun e Kinës: 1920

Ishte 16 dhjetor 1920, kur tërmeti vdekjeprurës 7.8 ballë i shkallës Rihter, ka ndryshuar drejtimin e rrjedhjes së lumenjve, si dhe ka sheshuar male të tërë. Shkatërrimi është përhapur mbi 7 krahina të vendit, ndërsa qyteti Sujiahe është varrosur përgjithmonë nën tokë. Vlerësimet e dëmëve flasin për 200,000 viktima, në një kohë që një tërmeti u ndje deri në Norvegji …

Tërmeti në Kanto të Japonisë: 1923

Para mesditës në 1 shtator 1923, një tërmet me magnitudë 7,9 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në zonën metropolitane Tokio – Yokohama. Dridhjet e dhunshme lanë disa ndërtesa në këmbë dhe shkaktuan një cunam 12 metra të lartë. Shkatërrimi vazhdoi për disa ditë, megjithatë: zjarri që shpërtheu nga tërmeti  shkatrroi rreth 90% të ndërtesave në qytetetin Yokohama, ndërsa 2/5 e Tokios është shkatërruar. Gjysma e popullsisë e dy qyteteve mbetën të pastrehë, ndërsa 143.000 njerëz lanë frymën e tyre të fundit në këtë tragjedi të tmerrshme …

Tërmeti në Turkmenistan: 1948

Brenda disa minutave, tërmeti 7.3 ballë i shkallës Rihter që goditi qytetin Ashgabat në tetor të 1948 e shkatërrojë plotësisht atë duke lënë pas vetëm gërmadhat dhe viktimat. Mijëra mjekë dhe infermierë sovjetike shkuan në këtë zonë që është e njohur sot si Turkmenistan, duke siguruar ndihmë humanitare. Pavarësisht përpjekjeve të mëdha, disa 110.000 njerëz lënë frymën e tyre të fundit në rrënojat …

Tërmeti në provincën Sichuan të Kinës: 2008

Mbi 87,000 njerëz kanë humbur jetën dhe10 milionë njerëz të tjerë mbetën të pastrehë nga tërmeti vdekjeprurës të vitit 2008. Termeti 7.9 ballë i shkallës Richter ka sheshuar provincën Sichuan në jug të vendit, duke shkatërruar plotësisht infrastrukturën dhe shtëpitë e tyre, në një fatkeqësi që vlerësohet në 86 miliardë dollarë. Rreth 10.000 fëmijë janë vrarë në shkollat   e tyre dhe protestat  publike që shpërthyen për infrastrukturë të dobët tronditën ndjeshëm dhe frikësuan  qeverinë …

Tërmeti në Kashmir të pakistanit: 2005

Shteti i vogël i Kashmirit, një mollë sherri mes Indisë dhe Pakistanit, dhe fatkeqësisht kanë vuajtur nga tërbimit të natyrës: më 8 tetor 2005, një tërmet 7.6 ballë i shkallës Rihter ka vrarë 79.000 njerëz dhe miliona të tjerëve i ka lënë të pastrehë. Largësia dhe vendi malor ka bërë që puna e shpëtimit të duket e pamundur …

Tërmeti në Messina, Itali: 1908

Tërmeti goditi zonën mes Sicilisë dhe Kalabrisë më 28 dhjetor 1908 me një magnitudë 7.5 ballë të shkallës Rihter. Cunami që pasoi tregoi forcën vdekjeprurëse në brigjet e Italisë. Më shumë se 80.000 njerëz kanë humbur jetën, ndërsa një duzinë qytetesh u shkatërruan, duke e detyruar popullsinë të bëhen refugjatë në vendin e tyre …

Tërmeti në Chimbote, Peru: 1970

Më 31 maj 1970, një tërmet i madh peruan i shkallës 7.9 Rihter goditi qytetin bregdetar të Chimbotes, me epiqender vetëm 15 milje jashtë qytetit. Rrëshqitjet e tokës asgjësuan fshatra të tëra dhe mori jetën e 70.000 njerëzve, duke i lënë të pastrehë 800.000 tjerë …

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: