Arrestohen për drogë protagonistët e njohur të serialeve televizive turke

820

arrestimi 55

Emrat e mëdhenjë të televizionit turk, të njohur nga shikuesit shqiptarë nëpërmjet  serialeve të shumtë të transmetuar nga kanalet private, ku janë arrestuar 48 persona nga policia turke, pas një operacioni të kordinuar kundër drogës në gjashtë provincat e Turqisë.

Policia ka kryer 60 bastisje në qytetet : Stamboll, Ankara, Izmir, Cesme dhe Bodrum, në një kohë që ishte në ndjekje nga ana e autoriteteve të zbatimit të ligjit për shumë muaj me radhë.

Të arrestuarit janën nën akuzë për trafikimin dhe përdorimin e drogës dhe shkeljen e hapësirës për abuzimin e substancave janë arrestuar 26 aktorë dhe këngëtarë popullore në Turqi dhe Greqi. Midis tyre edhe ylli i serisë televizive Nechir Erdogan, i cili e kishte njohur para rreth nëntë nga shikuesit në rolin Nazli në filmin “Kufijtë e dashurisë.”

Policia e Stambollit arrestoi edhe Ilker Aksoum, i cili kishte rolin kryesor në “Plagët e vjeshtës” si dhe protagonistë edhe në serialin “Sulejman i Madhërishëm” dhe “Kufijtë e Dashurisë”, Kenan Imirzalioglou, protagonist në serialin televiziv “Karantai” dhe” “Ezel” , Engin Gkiounaintin protagonist në serialin (Sulejman i Madherishëm), protagonistin Karacas Gkizem në serialin “Bukuria Vdekjeprurëse” ”  Ilker Aksoum protaginist në serialin “Kufijtë e Dashurisë”, dhe Engin Altan Ntouzgiatan, Ersin Korkut, Sarp Apak dhe Mehmet Erdem.

Të gjithë aktorët janë dërguar në një stacion policie në Stamboll, për të kryer ekzaminimet mjekësore. Pasi janë njohur me akuzat janë liruar nga prokuroria, por veprimi i tyre do të gjykohet së shpejti. Polica turke me operacion i koordinuar lufta kundër drogës ishte 20 kilogram  marihuanë dhe 500 gram heroinë.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: