De Biazi zgjedh 25 lojtare kundër Norvegjisë

860

Trajneri Xhani De Biazi zbardhi dje në orët e vona të mbrëmjes listën prej 25 lojtarësh, të thirrur për ndeshjet kundër Norvegjisë (22 mars, në Oslo, për kualifikueset e Botërorit 2014 dhe atë kundër Lituanisë (miqësore, 26 mars në “Qemal Stafa”. Mesfushori i Torinos, Migjen Basha, dhe ai i Real Valodolidit (Spanjë, Valdet Rama, thirren për herë të parë në Kombëtare. Në fakt, Migjen Basha duhet të presë konfirmimin zyrtar të FIFA-s për t’u lejuar të veshë fanellën kuqëzezë. Në rast se, ai nuk vjen atëherë vetëm sa do të përgatitet me kuqezinjtë. Trajneri italian ka rithirrur portierin veteran  të Skënderbeut, Orges Shehi, por dhe mbrojtësin e Flamurtarit, Franc Veliu. Në ndeshjen kundër Gjeorgnisë munguan për arsye shëndetësore Mërgim Mavraj dhe Alban Meha, që tani janë pjesë e Kombëtares, ashtu sikundër dhe Dallku. Rikthehet Hamdi Salihi, madje nga tepër larg: nga Kina, ndërkohë që rikonfirmohen sulmuesi Armando Vajushi dhe mbrojtësi Elseid Hysaj, njëherësh edhe lojtari më i ri në moshë i Kombëtares, 19 vjeç. Pas një mungesë të gjatë vjen në Kombëtare edhe Jahmir Hyka. Vetëm katër lojtarë janë thirrur nga kampionati shqiptar: Orges Shehi (Skënderbeu, Tefik Osmani (Teuta, Franc Veliu (Flamurtari dhe Sabien Lilaj (Skënderbeu. Shqipëria dhe Norvegjia janë takuar dy herë midis tyre, për kualifikueset e Euro 2000: 2-2, në Oslo (14 tetor 1998: për Shqipërinë shënuan Bushi dhe Tare, përpara se norvegjezët me dy gola në minutat e fundit, ndërkohë që takimin e Tiranës humbëm 2-1 (më 5 qershor 1999, goli i Tares për Shqipërinë. Në të dyja takimet trajner ishte Astrit Hafizi.

 

kombetarja

LISTA

Samir Ujkani   (Kievo)

Etrit Berisha    (Kalmar)

Orges Shehi     (Skënderbeu)

Lorik Cana      (Lacio)

Debatik Curri  (Genshlerbirlixhi)

Andi Lila         (PAS Jannina)

Mërgim Mavraj           (Greuther Furth)

Franc Veliu     (Flamurtari)

Elseid Hysaj    (Empoli)

Tefik Osmani  (Teuta)

Armend Dallku           (Vorskla Poltava)

Odise Roshi    (FSV Frankfurt)

Alban Meha    (Paderborn 07)

Emiliano Vila  (PAS Jannina)

Migjen Basha  (Torino)

Ansi Agolli      (Qarabak)

Armando Vajushi    (Liteks Loveç)

Ervin Bulku     (Sepahan)

Valdet Rama   (Real Valladolid)

Sabien Lilaj     (Skënderbeu)

Jahmir Hyka    (Lucern)

Armando Sadiku (Lugano)

Erjon Bodgani (Siena)

Edgar Çani      (Katania)

Hamdi Salihi   (Jiangsu)

kombetarja2
Këtë e pëlqejnë %d blogues: