Iran: Njeriu i pa larë që nga viti 1954

1125

iran 3irani 1

Ai preferon të fle në përdhe në tokë të fëlliqur, ndërsa për të mbrojtur kundër të ftohtit, ka vendosur mbi kokë një përkrenare. Pi duhan duke e siguruar nga banoret e lagjes. Iraniani Amoo Haxhi pritet që patjetër do të futet në librin e Gines, duke thyer rekordin. Është një shembull i gjallë që njeriu mund të jetojnë për shumë vite pa bërë një dush!

iran 2

Agjencia e Lajmeve e Iranit (IRNA) publikoi fotografitë e njeriut 80-vjeçar, ku sipas këtij publikimi ai jeton në fshatin Dezhgah në Iran. Ai ushqehet duke siguruar ushqimin nga gjuetia në kafshët dhe, siç thotë ai, objekti më i vlefshëm në posedimin e tij, është të pi duhan me çibukë.

Fqinjët u kujdes për të ndërtuar një strehë të improvizuar, për të fjetur ai. Megjithatë, në përvjetorin e 80-të preferon të fle në tokë dhe ambient të fëlliqur.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: