Itali, Prokuroria gjobë prej 5,000 euro për të mbijetuarit e tragjedisë në Lampedusa

959

lampeduza 44

Të 155 emigrantët të cilët mbijetuan kur anija u mbyt në një distancë të shkurtër nga brigjet e ishullit Lampedusa në Itali, ndoshta këtë javë do të përballen me ndjekjen penale për emigracionin e paligjshëm, raportoi sot agjencia e lajmeve ANSA, duke cituar burime të prokurorisë vendase. Akuza do të ushtrohet automatikisht sapo njerëzit të jenë identifikuar, kjo sipas agjensisë ANSA. Në qoftëse janë gjetur fajtor, gjoba shkon deri në 5,000 euro. Të paktën 111 emigrantë humbën jetën kur anija ishte e mbushur plotë me emigrantë, ku mori  zjarr dhe u mbyt ditën e enjte, ku akoma qindra njerëz mbeten ende të zhdukur.

Vendet evropiane paraqitet thellësisht të ndarë  për të trajtuar problemin nëpërmjet dialogut të shtrihet në një gamë më të gjerë temash,  për të marrë hapa për të ruajtur më mirë kufijtë e tokës dhe detit,  si dhe cilat vende duhet të pranojnë emigrantë të cilët kanë arritur në Evropë. Nga ana tjetër Europa bën sikur harron se dikur ishte vet një emigruese e madhe në kontinentet e tjera të planetit, por…
Këtë e pëlqejnë %d blogues: