Nje Shqipëri historike, e 48-ta ne bote

1129

Fotball ,22. mars 2013 , VM-kvalfisering , Norge - Albania World Qual, Norway - Albania Hamdi Salihi , albania scorer her mÂl  , Rune Jarstein kan lite gj¯re, Norge

Kombëtarja shqiptare ka regjistruar renditje historike, në listën e publikuar sot nga Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA). Skuadra kuqezi, si asnjëherë më parë në histori të kësaj renditjeje të publikuar nga shtëpia e futbollit botëror, gjendet në pozitën e 48-të. Ekipi i Gianni De Biasit ka përparuar për 16 pozita, duke grumbulluar 596 pikë, 86 më shumë sesa muajin e kaluar. Shqipëria gjendet përpara Uellsit dhe prapa Kosta Rikës.

Dy fitoret e fundit, ndaj Norvegjisë (1:0) në kualifikimet për Botërorin 2014 dhe ndaj Lituanisë (4:1) në një ndeshje miqësore, bënë që shqiptarët ta shohin veten aq lart në renditje, sa që e arritën kulmin, që kur ekziston ky vlerësim i FIFA-s

Në renditjen e përgjithshme, si zakonisht prin Spanja, e ndjekur nga Gjermania e Argjentina. Ndërkaq, Kroacia bëri përparim të hatashëm duke u ngritur për pesë pozita, nga vendi i nëntë në të katërtin.

Renditja e FIFA-s

1. Spanja          1538 pikë

2. Gjermania    1428

3. Argjentina    1292

4. Kroacia        1191

5. Portugalia     1163

6. Kolumbia     1154

7. Anglia          1135

8. Italia            1117

9. Holanda       1093

10. Ekuadori       1056

————————

48. Shqipëria      596
Këtë e pëlqejnë %d blogues: