Obama e dinte që nga viti 2010 që përgjohej celulari i Merkelit

1256

obama-merkel 5

Sipas publikimeve të shtypit gjerman

Trashen marrëdhëniet Gjermani dhe SHBA, pas zbulimit shkatërruese të mediave gjermane për interceptimin e SHBA. Presidenti amerikan Barak Obama kishte njohuri që nga viti 2010 që po përgjohej telefoni celular i kancelares gjermane Angela Merkel që kishte filluar ndoshta në vitin 2002, publikojnë sot mediat gjermane.

Gazeta Bild am Sonntag sot mbështetet burimet e inteligjencës amerikane, sipas të cilit kreu i Agjencisë së Sigurimit (NSA) Keith Alexander kishte informuar që nga 2010 Presidentin Amerikan z. Barack Obama për një telefon biznes përgjimi të Angela Merkel.

“Obama nuk i ka dhënë një fund për këtë sipërmarrje, në të kundërt e la që të vazhdojnë,” tha një zyrtar i lartë i NSA, theksojnë mediat. Revista Spiegel shkroi të dielën se ka në dispozicion dokumentet e NSA-ja, sipas të cilit Merkel ishte në listën e atyre që u ndoqën që nga viti 2002,  që ishte ende në këtë listë disa javë më parë nga vizita e presidentit të SHBA-së në Berlin në muajin qershor të 2013. Gjermania do të dërgojë një delegacion të zyrtarëve të inteligjencës gjermane në SHBA javën e ardhshme për të kërkuar një shpjegim në lidhje me rastin e monitorimit telefonit celular të Kancelares Merkeli. Gazeta Frankfurter Allgemeine shkroi dje, pa bërë të qartë burimet që Obama siguroi zonjën Merkel se nuk  dinte gjë për përgjimin e celularit të saj. Por, sipas Der Spiegel, presidenti amerikan siguroi kancelaren gjermane se në qoftë se ai e dinte që telefoni i saj përgjohej do ta ndalte atë menjëherë.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: