Obama: Kufizime në dhënien e vizave rusëve

1184

obama fjala

Departamentit i Shtetit është gati është për të vendosur sanksione zyrtarëve rusë dhe ukrainas përgjegjës për pushtimin rus të Krimesë, por edhe qytetarët për veprime që destabilizojnë vendin. Gjithashtu , sipas rrjetit amerikan CNN , Presidenti amerikan Barak Obama nënshkroi një dekret presidencial që hap rrugën për vendosjen e gjobave ndaj qytetarëve të cilët janë përgjegjës për krizën në Ukrainë.

Për Shtëpinë e Bardhë, veprimi i Uashingtonit ishte thjesht një përgjigje ndaj shkeljes ruse të integritetit territorial të Ukrainës, akt ky i cili përbën një kërcënim për paqen dhe sigurinë.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: