Parandalimi i kancerit: Ja 10 masat mbrojtëse

2314

kanceri profil

Të dhënat shkencore tregojnë tendencat rritëse të kancerit për shkak të shprehive destruktive të tilla si, konsumi i tepërt i alkoolit, dietë të keqe, apo si dhe ekspozimit të tepërt të diellit. Kanceri i mëlçisë, i gojë, lëkurës dhe në veshkat, janë vetëm disa nga format e sëmundjes që mund të në një farë mase të parandaluar, vetëm duke bërë disa ndryshime të thjeshta në jetën tonë tonë të përditëshme nga sot.

Shihni 10 mënyra të thjeshta për të mbrojtur veten nga sot e tutje.

Ind dhjamor shoqërohet me rritjen e prodhimit të hormoneve të tilla si estrogjenit dhe insulinës, duke rezultuar ne rrezik te shtuar te kancerit te gjirit, zorrës së trashë ose pankreasit.

kaneri profil sot

1. Gjeni peshën tuaj ideale

Disa kancerë janë të lidhur direkt me shëndoshjen. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, shëndoshja e tepërt dhe pirja e duhanit janë dy faktorët kryesorë të rrezikut për kancer ku mund të shmangen. Indi dhjamor shoqërohet me rritjen e prodhimit të hormoneve të tilla si estrogjenit dhe insulinës, duke rezultuar si rrezik te kancerit te gjirit, zorrës së trashë ose pankreasit.

2. Qeshni më shumë

Është e thjeshtë, por e mrekullueshme! E qeshura forcon sistemin imunitar, lufton stresin dhe ka treguar që aktivizon prodhimin e qelizave T, të cilat kontribuojnë për trajtim natyror të kancerit të trupit.

3.Të mbani gjithmonë një kapelë

Një studim i fundit i publikuar në revistën Nature tregon se marrja e masës kundër diellit nuk është e mjaftueshme për të na mbrojtur nga melanoma rrezikshme. Është e nevojshme të merren masa shtesë mbrojtëse, të tilla si i veshur me një kapelë të përditshme.

4. Pini vetëm një birrë

Birra mund të mbrojë kundër Helicobacter pylori, që shkakton ulcer në stomak dhe ndoshta i lidhur me kancerin e stomakut. Qëndroni vetëm në pirjen në një birrë, pasi pirja tepruar është lidhur me kancerin e gojës, laring, ezofag dhe mëlçisë.

5. Mos uleni me orë të zgjatura

Rreziku i kancerit të mitrës, gastrointestinal dhe rritje të kancerit të mushkërive rritet gati 10% për çdo 2 orë shtesë kalojmë duke ndenjur ulur çdo ditë. Ushtrimi nuk kompenson efektet negative të një mënyrë jetese i ulur, kjo sipas studimit të publikuar në revistën Journal e Institutit Kombëtar të Kancerit.

6. Shijoni pa frikë kafen

Kafe ndihmon për të mbrojtur kundër kancerit në kokë, zgavrën me gojë, fyt dhe të mëlçisë.

7. Pini shumë ujë çdo ditë

Uji ndihmon për të mbrojtur kundër kancerit të fshikëzës, gjithashtu ndihmon për të i degraduar carcinogens në urinë dhe për ti larguar shpejt nga trupi.

8. Zgjidhni arra si një meze të lehtë

Arrat nga Brazili përmbajnë selen, një antioxidant të vlefshëm që ndihmon në mbrojtjen kundër kancerit të fshikëzës.

9. Vendosni më shumë hudhër në ushqimin tuaj

Hudhra përmban komponimet komplekse sulfated që rrisin mbrojtjet e trupit kundër kancerit. Hudhëra kryesisht mbron stomakun nga sëmundja e kancerit. Mos u shqetësoni për nga era e keqe, dhe ju për këtë mund ta kompensoni me mollë.

10. Uljaepërdorimitnë kripë

Junukduhettë konsumonimë shumë se 6gkripë (2.4 gramesodiumit) në bazë ditore. Konsumi i tepruar kripë është i lidhur me një rritje të rrezikut të kancerit të stomakut.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: