Si do të ishte Shqipëria sikur…

kone-kone

Ku janë lojtarët shqiptarë të cilët refuzuan të luajnë për ekipin kombëtar të vendit të tyre?. Ajo që e bëri Shqipërinë të dielën e kaluar ishte diçka e saj historike. Diçka unike! . Një ekip me futbollistë gati të panjohur mundi Portugalinë 1-0  jashtë fushës së saj! Dhe jo në një miqësore, por në një raund të Kampionatit Evropian kualifikues. Paramendoni, atëherë, çfarë do të mund të realizohet në këtë Kombëtare që disa lojtarë zgjodhën për të mbajtur shtetësinë shqiptare dhe për të luftuar për “Shqiponjat”.

si do te ishte shqiperia

lojtarë të klasit botëror që veshin bluzën e klubeve të mëdha të futbollit dhe që zgjedhin për të përfaqësuar një grup më të fuqishëm dhe … Kombëtare të Tregtisë. Shumë prej atyre ku pamë kohët e fundit në Kupën e Botës në Brazil për të përfaqësuar Zvicrën, e cila është e përbërë në një grup shumëkombësh. Për hir të argumentit, 23 lojtarëve  aktual që ka në regjistër, vetëm 11 janë zviceran … gjyshi me gjyshin. Pjesa e mbetur pra 12 janë të huaj

Natyrisht, shumica e lojtarëve kanë prindërit shqiptarë, të cilët emigruan në Zvicër dhe në këtë mënyrë fëmijët e tyre kanë lindur atje. Ky fenomen ka filluar në vitet ’60 dhe arriti kulmin në vitet ’90. Përveç kësaj, nuk është rastësi që 2% e popullsisë zvicerane janë shqiptarë. Gjegjësisht 250.000 në një vend prej 7 milionë njerëz!

lorik cana

Në këtë kohë, ylli i kombëtares së Shqipërisë është kapiteni, Lorik Cana i ekipit të  Lazios. Përtej kësaj, pjesa tjetër janë të huaj në mesin e të huajve me përjashtim të 4-5 lojtarë, të tilla si Ergkis Kace PAOK Lazio dhe Berisha në Lacio.

ergys kace

Nëse ne shikojmë në emrat që kanë Kombëtare e Zvicrës do të jetë lehtë të kuptojnë se Shqipëria mund të jetë një lider në futbollin evropian.

Shaqiri në Bayern të Munich, është i pari dhe nga parë më të mirë. Prindërit e 22-vjeçarit janë me origjinë shqiptare, por një vit pas emigrimit në Zvicër, lindi djali tyre. Nga ana tjetër, prindërit e Chakës emigruan për në Zvicër para se të lindte, në jetë tani mesataren e Gladbach është 21 vjeçar, ai nuk ka dashur të lozë për Shqipëri, në krahasim me vëllain e 23 vjeçar i cili është gjithashtu një futbollist profesionist.

shaqiri 2

Origjinë shqiptare ka Paitim Qassam i ekipit Olimpiakos, por i cili ka lindur në Maqedoni.Lista nuk ndalet këtu, pasi ka ende një Xhemajli, Bechrami, Mustafa, madje Gianouzai Manchester United. Sigurisht, rasti i këtij të fundit është disi e komplikuar, pasi ai pohoi gjashtë vende (!), Në mesin e tyre Shqipëri. Përfundimisht zgjodhi Belgjikën.

Megjithatë, kjo nuk është vetëm Zvicra që ka në regjistër të lojtarë shqiptarë. Fenomeni i fëmijëve të lindur në Shqipëri, por rritet futbollit dhe në Greqi është më shumë se e zakonshme. Stefan Kapino, Panajotis Kone dhe Sotiris Ninis janë lojtarëë nga më mirë, të njohura, janë emra që mund të luajnë një rol thelbësor dhe të pazëvendësueshëm në ekipin kombëtar të Shqipërisë. Ka edhe të tjerë, si Elin Dimoutsos, Bob dhe Andrea Skourtai Tatoiou…

 

Burimi:Gazeta Sintakton