Si u grabit thesari i shtetit ?

artani profil

Për të gjithë ata që e kanë harruar, me që më është dashur ta ndjek këtë ngjarje për vite me radhë, po u sjell në kujtesë vetëm një grimcë të katër emisioneve “Xhungël” që kam bërë në lidhje me këtë ngjarje. Mendoja se kjo do të ishte grabitja më e turpshme e thesarit të shtetit shqiptar, por turpi nuk paska fund në këtë vend.

Grabitja me e fundit ne objektin e sigurise se larte me emrin e koduar “X” qe dyshohet paraprakisht se i kalon te 20 miliarde leket duket se eshte perseritja me fotokopje e te njejtes ngjarje te turpshme. Serish grabitja si ne rastin e thesarit te Krrabes u zbulua si padashur pas kater vitesh. Serish nen akuze jane dy gjynahqare. Më 7 shkurt të vitit 2001, pas një procesi qe nisi me 27 tetor 2000, Gjykata e Tiranës vendosi dënimin e pesë të pandehurve Ahmet Hyka, Enver Hyka, Pëllumb Dalti, Arjan Bishqemi dhe Blerim Haka nën akuzën e “vjedhjes së thesarit të shtetit”, në bashkëpunim. Gjyqtari i çështjes Petrit Çomo, pasi shqyrtoi të gjitha provat në dosje si dhe kërkesat e bëra nga prokurori dhe mbrojtja, vendosi t’i deklarojë fajtorë të pandehurit, duke dënuar me 8 vite burg Ahmet Hykën, 6 vjet për Pëllumb Daltin, 3 vjet e gjysmë për Enver Hykën, 20 muaj burg për Arjan Bishqemin dhe 2 vjet për Blerim Hakën.

Ky vendim u la ne fuqi dhe nga dy shkallet e tjera te gjyqesorit. Po cfare kishte ndodhur saktesisht ne tunelin sekret te thesarit te shtetit ne Krrabe ne marsin e vitit 1997? Gjate kontrollit te ushtruar kater vjet pas hapjes per here te pare te tunelit me 7 prill 2000, u konstatua se nga 24 arkat speciale metalike ne te cilat ishte vendosur ari ne gjendje monedhe lira turke, napolona francez dhe dollare amerikane, 11 arka ishin krejtesisht te zbrazura. Ndersa nga 97 arkat e mbushura secila me nga 20 kilogram argjend, ishin hapur vetem 2 arka, por nuk ishte grabitur asnje gram argjend. Çuditerisht mes asaj rremuje arkash hermetike ku ato me flori perbenin me pak se nje e pesta e te gjithe inventarit, grabitesit nuk ishin ngaterruar aspak. Ata kishin shkuar direkt tek arkat e mbushura me flori, madje me monedha me vlera te medha nomizmatike duke gjetur saktesisht ate qe kerkonin. Nga 24000 napolona ari grabitesit kishin marre vetem 3999 napolona, duke lene pas 20001 napolona. Demin me te madh e pesuan lirat turke, ku nga 61999 lira turke, grabitesit moren 39997 lira, duke lene pas vetem 22002 lira. Kurse nga 1600 dollaret amerikane prej ari qe ndodheshin ne thesarin e shtetit, u grabitwn vetem 10 prej tyre duke mbetur 1590 dollare ari. Per fat te mire 1200 lira turke nuk ishin prekur nga grabitesit. Nga e gjithe sasia prej 44006 monedha ari qe u grabiten ne tunelin sekret te Krrabes eshte bere e mundur te kthehen serish ne thesar vetem 2051 lira turke, te cilat iu kapen dy fshatareve te Krrabws, Pellumb Dalti dhe Ahmet Hyka. Pjesa tjeter prej 40 472 monedhash ari ka humbur pa lene gjurme per te mos u gjetur kurre. Sa me shume kohe kalon nga koha kur u grabit thesari aq me te pakta jane mundesite qe personat pergjegjes te zbulohen dhe te vihen ne banken e te akuzuareve. Per fat te keq e njejta gje, do te perseritet dhe me miliarda leke te grabitura ne objektin “X”, ndersa dy gjynahqaret, mbase dhe ndonje tjeter do te marrin nje denim sa per te kaluar radhen.

Ne fotot e bera ne prill te vitit 2000 jane hetuesit e grupit hetimor duke numeruar Lirat turke te kapura dy fshatareve, dhe te fotoja tjeter, vendi ku njeri prej fshatareve, Pellumb Dalti kishte fshehur poshte nje huri te gardhit te tij, florinjte e vjedhur ne thesarin e Krrabes…

Mos me thoni se nuk ju pata paralajmeruar….A i ka mbetur me gje pa i grabitur ketij fare shteti 102 vjecar dhe ketij populli!

artani ne focus