Tragjeditë: Korriku muaji më i zi ?

tragjedia profil

Tragjeditë: Eshtë kjo është vera më e keqe e të gjitha kohërave?  Shok kanë shkaktuar aksidentet ajrore që kanë çuar në vdekjen e qindra njerëzve në ditë te fundit. Nga rrëzimi i Boeing 777  të Malajzisë Airlines në Ukrainë Lindore, në rrëzimin e avionit të linjave ajrore të Tajvan TRANSASIA Airways, deri në zhdukjen e radarëve të MD-83 të Air Algerie, qindra njerëz janë ata që humbën jetën e tyre në periudha kohe të shkurtër dhe të tjerë që nga këto tragjedi ajrore janë zhytur në mjerim. Çfarë ndodh, edhe pse, aeroplanë të bien njëri pas tjetrit? A është kjo verë, më e keqja e të gjitha kohërave?

Përveç fluturimit MH17 të linjave ajrore Malajzia ku zhduk nga radari marsin e kaluar dhe konsiderohet si një përplasje më vdekjeprurës pas sulmit mbi Kullat Binjake, shumë shpesh po rrëzohen aviona gjë që po ndodhin gjatë muajve të verës. Ishte 25 maj 2002, kur vetëm njëzet minuta nga fluturimi, avioni i kompanive ajrore kineze,  Flight 611 qe ishte në ajër u rrëzua në Tajvan, duke çuar në vdekje 225 pasagjerë. Pas kërkimeve të specialistëve, tragjedia u atribuohet lodhjeve e këputjeve të metaleve dhe të çara në Boeing 747. Kater vite më vonë, më 22 gusht, 170 pasagjerë humbën jetën kur aeroplani u rrëzua në Ukrainë lindore. Tupolev Tu-154 që ishte duke fluturuar në linjën ajrore 612 Pulkovo Airlines dhe u ngrit nga Rusia në drejtim të Shën Petersburg, lëshoi ​​tre sinjale paralajmëruese para se të zhdukej nga radari dhe pastaj ra në Ukrainë lindore. Sipas ekspertëve, avioni humbi lartësi kur pilotët u përpoqën për të shmangur zonën me mot të ashpër.

Pothuajse një muaj më vonë, më 29 shtator të të njëjtit vit, 154 vetë u vranë kur Boeing 737 i linjës braziliane Gol Airlines që kryente transportin nga Manaus në drejtim të Rio de Janeiro u përplas me një avion të dytë. Ekspertët treguan se ishte gabimi i kullës së kontrollit, dhe të dy mjetet ajrore fluturonin në drejtim të kundërt në të njëjtën korsi dhe në të njëjtën lartësi. Megjithatë, sipas një raporti të lëshuar nga organizata e sigurisë të aviacionit civil në Brazil, pilotët amerikanë të avionit të dytë sollën pjesërisht përgjegjës siç është thënë që të çaktivizoni sistemin alarm të avionit tjetër në praninë e avionit të dytë.

Një vit më vonë, më 17 korrik 2007, 187 pasagjerë vdiqën kur A320 Airbus i linjës braziliane Tam Airlines doli nga pista gjatë uljes në Congonhas, si u rrëzua në një pikë karburanti jashtë në aeroport dhe u dogj në flakë. Të gjithë banorët e JJ3054 gjetën vdekjen në çast, ndërkohë që kushtet e motit që zotërojnë në kohën e zbritjes ishte shumë i keq. Misteri mbizotëron rreth zhdukjes  nga radarit francez të Airbus linjës ajrore, kur më 1 qershor të 2009 avioni  kryen fluturimin 447 nga Rio de Tzanerio në në drejtim të Parisit ku ka pushuar duke i dhënë vendodhjen në një kohë që ishte mbi Oqeanin Atlantik.

Thrilleri që mbizotëronte filloi të zgjidhet pas pesë ditëve kur zbulohen mbeturinat e para në fillim, megjithatë, vetëm dy vjet më vonë misteri del në dritë kur avioni u gjet i mbytur në bregdetin verior të Brazilit. Autoritetet franceze  pretendojnë se rrëzimi i avionit erdhi si rezultat I dëmtimit mekanik.

Më 30 qershor 2009, 153 pasagjerët e linjës ajrore 310 linjë të Jemenit u vranë kur avioni në të cilën ata ishin ishte e destinuar Komoros u rrëzua në Oqeanin Indian.

14 vjeçarja Bahia Baharia ishte e vetmja e mbijetuar, ku shtypin ndërkombëtar si shkruan “vajzë mrekulli.” Aksidentet ajrit të viteve të fundit janë kryer nga rënia e aeroplanit Mc Donnell Douglas MD-83 (llojit të njëjtë me atë të Air Algerie) të Airline të Nigerias Dana më June 3, 2012.

Avioni u rrëzua në një ndërtesë në Lagos, Nigeri, duke vrarë 153 pasagjerë dhe 10 vetë që ishin në rrugë në kohën e aksidentit. Sipas sondazheve, përplasje u shkaktua nga dështimi mekanike, si guvernator ishte përpjekur për të bërë një ulje emergjente pas problemeve në të dy motorët.

Mallkimi i numrit “7” Pas çdo tragjedi të madhe të aviacionit që nuk mund të shpjegohet direkt, rezulton në shumë teori konspirative me shumë të sugjerojnë skenarët më të çuditshëm për të dhënë përgjigje për dhjetëra pyetjeve.

Një prej tyre është mallkimi i numrit “7” si fluturimet e Malajzi Airlines duket të jenë të lidhur me aksidentet ndodhin me aeroplanë të kësaj kompanie. Tragjedia e kohëve të fundit (me të shtënat) rrëzimi i Boeingut 777 Malajzi Airlines, e cila i kushtojë jetën e 298 njerëzve, ndodhi më 17 korrik, fluturimi ishte MH17, ndërsa avioni po fluturonte për 17 vjet resht.

Megjithatë, numri” 7 ” i bezdisshëm” ishte tragjik ajor dhe në një kohë tjetër, kur më 4 dhjetor 1977 regjistroi rrëzimin e parë të avionit të kompanisë. Avioni u ngrit nga Penang në Kuala Lumpur, por u rrëzua në Tanzoungk Koupangk Johor. Të gjithë mbeten të vrarë: 93 pasagjerë dhe 7 anëtarë të stafit ajrit …

Pormundqë “mallkimet” shërbejnë vetëm për dashamirë t eteorive konspirative dhe nuk kanë bazë?  Më shumë gjasa, pra, është se me rritjen e udhëtimeve gjatë muajvetë verës, pilotët bëjnë fluturime që janë të pamësuar, duke rezultuar se nuk i dinë mirë  fushat për të shmangur çdo fatkeqësi të mundshme, dhe i shpeshtë është që pilotët të zëvendësohe nme të rinjët të cilët ndoshta kanë më pak përvojë për rrugët shtesë. Në të njëjtënkohë, në se udhëtimet janë të shpeshta dhe të distancave të gjata shpjegim i mundshëm për aksidente mund të jetë edhe lodhje fizike e ekuipazhit.

tragjedia sot ne focus