redaksi focusnews

Vdiq Sulltani i Oman-it, qeverisi për 50 vjet

Oman shpall tre ditë zi kombëtare, ndërsa kushëriri i tij e pason atë Sulltani i Oman Kabus bin Said, i cili ka qeverisur vendin për 50 vitet e fundit, vdiq të...

Tërmet tjetër i fuqishëm 6 Rihter në Porto Riko

Thellësia e tij fokale vlerësohet në 10 kilometra Tërmeti i tretë i madh me mbi 6 Rihter ka goditur në Porto Riko. Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, tërmeti ishte...

Tërmet i fortë në Turqi

Fokusi i saj ishte 63 kilometra në perëndim të Kostandinopojës Tërmeti 4.8 Rihter tronditi Kostandinopojën, sipas të dhënave të lëshuara nga Instituti...

Prof. Dr. Arben Malaj: Përgjegjësia për të shmangur një krizë të re globale, mund të ndalë përshkallëzimin e konfliktit SHBA- Iran

Konflikti ushtarak midis SHBA dhe Irak, i përshkallëzuar nga vrasja e gjeneralit iranian Qassem Soleimani ka nxitur analiza dhe parashikime lidhur me zhvillimet e...

Gjendet i vdekur 63-vjeçari, doganier i Doganës Qafë-Botë.

Burimet bëjnë me dije se doganieri i identifikuar si Janaq Rajdho, u gjet i pajetë në një hotel në Sarandë, në dhomën e tij. Viktima i moshës rreth 63-vjeçare...

Mesdheu i vdekjes: 12 emigrantë të vdekur nga fundosja e varkës

Greqi / “Mesdheu i vdekjes” regjistron sot një tragjedi tjetër detare ka ndodhur 12 milje larg bregut të ishullit në Paxos. Për momentin janë nxjerrë 12 trupa...

“Mangallët e vdekjes”: 8 të vdekur brenda disa ditësh

Shtohen rastet e vdekjes në Greqi si rezultat i ngrohjes me mangall, thjesht sepse nuk kanë qenë në gjendje të kenë strehim dhe ngrohje të mirë në vitin 2020....

Apel kryeministrit : Mbi 1.000 fëmijë refugjatësh të pashoqëruar në kampin Moria

Greqi / Letër drejtuar Kryeministrit për situatën e fëmijëve të pashoqëruar në Moria – Unioni kërkon një zgjidhje të menjëhershëm. Situata dramatike...

Turqia po ndërton 400 km “gardhe” me tela në kufirin me Greqinë

Turqia po ndërton gardhe me tela në Evros, përgjatë kufirit me Greqinë të ngjashme me ato në veri-lindje të Sirisë. Ankaraja raportohet se po planifikon të...

Greqi/ Ministria e Mbrojtjes se Qytetarëve: 13 të plagosur në përleshjet në burgjet e Avlona.

Sot në mbrëmje Ministria e Mbrotjes së Qytetarëve me anën e një njoftimi konfirmom se gjatë përleshjes së sotme midis shqiptarve dhe pakistanezve janë plagosur...