MARRËVESHJA ME ITALINË PËR EMIGRANTËT, GJYKATA KUSHTETUESE BËN PUBLIK VENDIMIN

Gjykata Kushtetuese ka bërë publik vendimin e saj të arsyetuar lidhur me marrëveshjen për emigrantët midis qeverisë shqiptare dhe asaj italiane. Në këtë vendim vërehet se edhe pse kampet do të ndërtohen në territorin shqiptar, Shqipëria do të mbajë juridiksionin territorial mbi to. Vendimi i GjK: Në përmbledhje të argumenteve të mësipërme, Gjykata vëren se […]

Lexo Më Shumë

RAMA UDHËTON DREJT ANKARSË, ZBARDHEN DETAJET E VIZITËS

Kryeministri Edi Rama pritet të udhëtojë paraditen e së martës në Turqi. Gjatë kësaj vizite zyrtare në Ankara kryeministri do të pritet nga presidenti Recep Tayyip Erdogan. Pritet edhe nënshkrimi i disa marrëveshjeve, përmbajtja e të cilave nuk bëhet ende publike. Kryeministri shoqërohet në këtë vizitë nga ministri i Punëve të Jashtme Igli Hasani. Kryeministri […]

Lexo Më Shumë

RAMA ME AMBASADORIN E BRITANISË / NGA EMIGRCIONI I PALIGJSHËM DHE REFORMAT NE DREJTËSI

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Alastair King-Smith është takuar sot me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. Me anë të një njoftimi, ambasada britanike thotë se Rama dhe King-Smith kanë diskutuar për emigracionin e paligjshëm, ku Shqipëria mbetet një prej partnerëve tanë më të rëndësishëm në rang ndërkombëtar. Po ashtu një tjetër temë e diskutimit ka […]

Lexo Më Shumë

HUMAN RIGHT WATCH : MARRËVESHJA RAMA – MELONI SHKEL LIGJIN NDËRKOMBËTAR

Organizata prestigjioze ndërkombëtare Human Rights Watch kritikoi të enjten marrëveshjen e kryeministrit Edi Rama me kryeministren Giorgia Meloni të Italisë si abuzive dhe në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë deklaroi pak ditë më parë se sipas opinionit të saj, marrëveshja mes kryeministrave të Shqipërisë dhe Italisë për krijimin e një kampi të procesimit […]

Lexo Më Shumë

VOTA E EMIGRANTËVE, BASHA : KEMI DËRËZUAR NË PARLAMENT…

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke iu përgjigjur pyetjeve në Instagram, ka folur për votën e emigrantëve, ku ripërsëriti se kanë dorëzuar në Parlament propozimin sesi mund të mundësohet. Basha tha se Partia Demokratike është në ballë të betejës për votën e emigrantëve, ndërsa shtoi se këta të fundit përfaqësojnë gjysmën e Shqipërisë jashtë […]

Lexo Më Shumë

TZOMAKA: “RASTI BELERI ËSHTË NJË ÇËSHTJE QË KA TË BËJË ME BE-në”.

“Ne do të vazhdojmë luftën tonë si “DEEEM  OMONIA” derisa të shembet komploti kundër Fredi Belerit. Nuk është një çështje dypalëshe midis Greqisë dhe Shqipërisë, por një çështje që ka të bëjë me BE-në”. Kështu ka deklaruar Nënkryetari i Unionit të Minoritetit Kombëtar Grek në Shqipëri, z.Georgios Tzomakas, për gazeten Notospress. Nënkryetari i Unionit të […]

Lexo Më Shumë

MEDIA FRANCEZE JEHONË VENDIMIT TË “KUSHTETUESES”: MARRËVESHJA PËR EMIGRANTËT NGJALL ZEMËRIM NË TË GJITHË

Marrëveshja mes Italisë dhe Shqipërisë për emigrantët dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese shqiptare për miratimin e saj, ka bërë jehonë dhe në mediat e huaja. E radhës që i ka dedikuar një artikull kësaj çështjeje është media franceze ‘RFI’ duke thënë se marrëveshja ka ndezur zemërim midis politikanëve në të dy vendet dhe grupeve të të drejtave të […]

Lexo Më Shumë

GJYKATA KUSHTETUESE SHTYN VENDIMIN PËR MARRËVESHJEN RAMA – MELONI PËR EMIGRANTËT

Gjykata Kushtetuese ka shtyrë për në 24 janar në orën 11:30 seancën e radhës në lidhje me kërkesën e paraqitur nga 30 deputetë të opozitës për të shpallur të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen mes kryeministrave Rama dhe Meloni për çështjen e emigrantëve. Kushtetuesja ka kërkuar nga mazhoranca të sjellë dokumentin që vërteton se kjo marrëveshje […]

Lexo Më Shumë