Category: Sociale

“Jemi të parët në rajon”, Belinda Balluku: Shqipëria jep mbi 22 milionë euro mbështetje qytetarëve për energjinë

Teksa fliste nga foltorja e Kuvendit, ministrja e Energjitikës, Belinda Balluku, është ndalur edhe tek kriza energjitike, duke thënë se sot mblidhen 99.6% e...

Cilët e falin më shumë tradhtinë, burrat apo gratë?

Burrat me sa duket janë më falës sa i përket tradhtisë sesa gratë, ka zbuluar studimi i ri. Nga të dhënat e mbledhura nga 3,000 persona në një studim, burra...

Veliaj: Kemi ndërtuar 40 shkolla të reja në Tiranë, rekord që i jep fund mësimit me dy turne

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, uroi sot Ditën e Hashures për të gjithë besimtarët bektashianë pas një vizite në selinë e Kryegjyshatës...

Mirupafshim vendlindja ime, unë po iki: Po lë familjen, shokët nuk do të kthehem kurrë!

Silvana BEGAJ / Mirupafshim Shqipëria ime! Po lë çdo gjë në duart e të paepurve, krimit, drogës, injorancës. Unë nuk mund ta bëj shpirtin pis në emër të...

Greqi: Shtesë e re 300 euro për të papunët afatgjatë

Ky kompensim jepet nëse i papuni nuk përfiton asnjë nga përfitimet, ndërsa ky përfitim jepet vetëm një herë. Në mënyrë të veçantë, me kalimin e...

GREQI / Dhurata e Pashkëve 2022: Si llogaritet dhe kur do të bëhet pagesa

Të gjithë punonjësit e punësuar në sektorin privat me kohë të përhershme ose me kohë të pjesshme, me kohë të plotë ose me kohë të pjesshme me çdo...

Shtesa e pensioneve : Jo të gjithë e marrin shtesën e krizës

Në një nga pikat e Postës Shqiptare ne kryeqytet, këta të moshuar janë në pritje për të marrë pensionin. Bashkë me të edhe bonusin e qeverisë prej 3 mijë...

Rama : Rriten akoma më shumë pensionet: Ja sa lekë marrin ?

Qeveria Rama ka miratuar sot rritjen e të gjitha kategorive të pensioneve me vlerë 3.3%. Lajmi fantastik u konfirmua nga kryeministri Rama i cili bëri me dije se...

Bie papunësia në Spanjë, më e ulët që nga viti 2008

Papunësia spanjolle ra në 13.33% në tremujorin e katërt të 2021, nga 14.57% tre muaj më parë, në nivelin më të ulët që nga viti 2008, sipas shërbimit të...

Greqi / Vendimi i qeverisë për pensionet e minoritarëve

Vendimi i qeverisë pritet të zgjidhë problemin me pensionet dhe kompensimin e të moshuarve të pasiguruar, emigrantëve minoritarë të Shqipërisë. Vendimi i...