Category: Bota

Lamtumirë Covid! Njihuni me shtetin që nuk shënon asnjë rast apo vdekje.

Kryeministri i shtetit australian Victoria, Daniel Andreës ka njoftuar se qytetarët nuk e kanë të domosdoshme të mbajnë maska jashtë pasi nuk është shënuar...

Ndotja e ajrit ka vrarë 476.000 të porsalindur në një vit

Ndotja e ajrit vrau 476,000 të porsalindur në 2019, kryesisht në Indi dhe Afrikën nën-Sahariane, sipas studimit të ri, i cili tregon se gati tre në katër vdekje...

Merkel: Punonjësit shëndetësorë dhe grupet në nevojë do të jenë të parët që do të marrin vaksinën e koronavirusit.

Kancelarja gjermane zbulon se kush udhëheq kur u gjet vaksina e koronavirusit – vendet kanë marrë tashmë përgjegjësinë për ngritjen e qendrave të...

Polonia : 20,156 raste të reja në 24 orët e fundit dhe 301 vdekje.

Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki njoftoi se numri i rasteve mund të jetë dukshëm më i lartë javën e ardhshme për shkak të protestave kundër ndalimit...

Alarmohet Hollanda: 10.264 raste të coronavirusit

Numri i rasteve të reja të Covid-19 në Hollandë ka mbetur mbi kufirin e 10,000 në 24 orët e fundit, sipas të dhënave të njoftuara nga Ministria e...

Coronavirus: New York maska falas, gjoba për ata që nuk e mbajnë atë

Kryetari i bashkisë së qytetit Bill de Blasio njoftoi se do të vendosen gjoba nga tani e tutje për ata që nuk pranojnë të mbajnë një maskë, pasi rastet e...

Mbi 860,000 të vdekur në të gjithë botën – 5,944 vdekje të reja në 24 orët e fundit

Që nga shprthimi ka 26,074,140 raste të sëmundjes Covid-19 të regjistruara zyrtarisht në 196 vende. Epidemia e coronavirusit ka marrë jetën e të paktën 863,679...

Erdogan: “Lëvizjet tona në Mesdheun Lindor dhe Egje janë lëvizje për të bërë drejtësi”

Deklarata provokuese nga Presidenti turk – “Ne jemi lodhur nga kjo lojë e hijeve” Marrëdhëniet greko-turke duket se varen nga një fije, me...

Hagë: Mlladiç apelon kundër dënimit të përjetshëm për genocid, 100,000 të vdekur dhe 2.2 milion refugjatë, gjykata ja hedh poshtë

Ish-komandanti i forcave serbe të Bosnjës gjatë luftës 1992-1995 denuar me burgim përjetë, kërkon apelim, por gjykata ja hedh poshtë për krime lufte. Ish...

Hapja e shkollave, OBSh jep udhëzime për përdorimin e maskës nga fëmijët

Organizata Botërore e Shëndetit u ka dhënë udhëzime prindërve dhe mësuesve mbi përdorimin e maskës nga fëmijët, sipas kategorisë së moshave. Sidomos për...