KOLEC TRABOINI : FYTYRA DHE SHPIRTI- DY OBLIGIME PËR EMIGRACIONIN

( Prologu i Antologjisë poetike “Balada e largësive” botim i gazetës “Egnatia”, Athinë 1995) Humbjen e personalitetit e konsideroj tragjedinë më të madhe të emigracionit. Luhatjet, mundimi fizik e shpirtëror, mungesa e lidhjeve me punën intelek- tuale, e komunikimit me njerëzit e afërt, me vendlindjen, imazhi me të cilin të konceptojnë të tjerët, fshirja e […]

Lexo Më Shumë

ËNDËRR E PAMBARUAR

Takimi me Ty, mbeti nje enderr. Përseri, kilometrat e mallit e lanë të tillë Kur të zgjohesh befas një ditë. E di, do të jesh.   Trendafil i çelur që, Vargut tim do t’i shtosh një rimë.! Do më pyesësh, nëse të dua përseri. ashtu, thjesht si dikur.   Edhe pse koha ka ecur e […]

Lexo Më Shumë

E BUKURA E DHEUT

  Filloi ta zhveshte pelhuren Ngjyre dashurie. Mendoni qe do te ma terheqte vemendjen U befasova edhe nga ajo.   Hoqa syzet ,ajo filloi te uleras Si duket kishte harruar qe une shoh me mendje, Dhe jo me kapak te futur ne fytyre. Kishte kohe qe me shoqeronte Xhami, me ramin e tij   Qe […]

Lexo Më Shumë

NËNËS

Nga poeti Nikolla Vreko /   Nga ta zë, o nënë, nga ta filloj, o nënë, do menduar mirë, shpirt, jo, nuk të lëndoj.   Trupi yt është plagë, zemra e brengosur, e humbur, e mjerë, e vetme, e varrosur.   Nga ta zë, o nënë, nga ta filloj, o nënë, është e njëjta botë, […]

Lexo Më Shumë

KUR ZGJOHET NENA !

Miranda Troci Derti /   Nëna zgjohet drita pa dalë. Fërkon sytë që i djegin valë. Që ku këndon gjeli i parë. Me çelë derë e me ndezë zjarrë.   Veshë e mbathë niset për punë. Nē shpinë djepin fēmijën gjumē. Ngranë pa ngranë e pi pa pijë. Lodhë e këputë me rritë fēmijë.   […]

Lexo Më Shumë

NË VEND TË NJË URIMI !

Nga AGIM BASHA / Mund të shkruaja akoma shumë vargje Mund të këndoja ende me qindra këngë Mund të them shumë lutje, për ju Edhe pse një vit, është duke rënë.   Shtatoret të ngre edhe më lart. Mundem, varreve që heshtën, t’i ulem në gjunjë Malet në vendlindje t’i gjej në çdo hartë. Dashurive […]

Lexo Më Shumë

QAN SHQIPNIA PËR SKËNDERBEG

Një dhëmbje më flet si pikë loti, Kërkon shqipja të birin e vet. Ngrihu nga varri, o Kastriot, Mprehe shpatën, si qëmot. Të rrallë trimat si ti, i falë Zoti, Guri i flet Heroit Kombëtar, Thërret më za e piskamë, Skëndërbeg, çohu në kambë. Skërmitin dhëmbët armiqësia, Tradhëtarët, qenë tinzarë. Dhëmbjesh rënkon nanë Shqipnia, Shterp […]

Lexo Më Shumë

NË MES TË ATHINËS

Nga  Janaq Jano / Një Greke e bukur seç pa një Shqiptar Dimri në dy shtete, u kthye behar. I gjatë, i bukur, gati si lastar U drodh kur e pa, e sytë më s’ia ndal. I afrohet pranë, e buzëqeshje fal Ai e vështron, por harron dy fjalë. Rend shpirti nga pas, me zemrën […]

Lexo Më Shumë

DHIMBJEN LERMA MUA !

Nga Miranda Troci Derti / E mbylla veten duke mos ditur eksistencën time. Duke të dhënë gjithnjë tè drejtave tua. Të njëmijë dyerve shtigjeve krahë të prera nè tuat qèllime. Eh lotin e dhimbjen gjithmonë lërma mua. Duke mos ditur me cilin po flas me ty apo trishtimin. Netësh e ditēsh zhargonjè lëndimesh pa fund. […]

Lexo Më Shumë